Tüp Bebekte PRP Tedavisi

Tüp Bebekte PRP Tedavisi Ankara

Tüp bebek tedavisi, günümüzde, kısırlığın tedavisinde kullanılan en umut verici tedavilerden biridir. Özellikle yumurta rezervinin az olması, sperm kalitesinin düşük olması ve rahim yapısı ile ilgili problemler nedeniyle bebek sahibi olamayan çiftlerde yüksek oranda başarı sağlamaktadır. Tüp bebek tedavisinin birkaç kez denenmesine rağmen başarısız olduğu durumlarda ise modern, ek tedavi yöntemleri kullanılabilmektedir. Bunlardan biri PRP adı verilen, hastanın kendi kanından alınan plazmalarla yapılan tedavi yöntemidir. Rahim duvarının yenilenmesini ve güçlenmesini sağlayan bu uygulama sayesinde embriyo rahme daha kolay tutunabilmekte ve gebeliği önleyen sorunların bir kısmı ortadan kaldırılabilmektedir. Yazımızda, tüp bebek uygulamasında da yeni bir teknik olan PRP yöntemi hakkında bilgi verecek ve tüp bebekte PRP tedavisinin nasıl uygulandığını anlatacağız. Tüp bebek tedavisi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için web sitemizdeki diğer yazıları okuyabilir ve Ankara’daki kliniğimizi arayarak Prof. Dr. Nuray Bozkurt’tan randevu alabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebekte PRP tedavisinin nasıl yapıldığını anlamak için, öncelikle her iki tedavi yönteminin ne olduğunu anlayalım. Tüp bebek tedavisi, anne ve baba adayından alınan üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında birleştirilmesi; böylece en verimli hücrelerin gebeliği engelleyen faktörlerden uzakta döllenmesidir. Laboratuvar ortamında oluşan embriyo hazır olduğunda kadının rahmine yerleştirilir. Tüp bebek tedavisi, gebeliğin zor ya da imkânsız olduğu durumlarda, gebelik oluşumuna yardımcı olan bir uygulamadır. Tedaviden sonraki süreçte yaşanan hamilelik normal bir hamilelikle tamamen aynıdır. Eğer Ankara’da tüp bebek tedavisi görmek ya da tedavi hakkında daha detaylı ön bilgi almak isterseniz hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

PRP Tedavisi Nedir?

PRP tedavisi ise günümüzde cilt ve dokuların yenilenmesi amacıyla uygulanan, yeni yeni yaygınlaşmaya başlamış bir tedavi yöntemidir. PRP tedavisindeki gelişmeler, uygulamanın farklı alanlarda da kullanılmasına ve klasik tedavi yöntemlerinden daha etkili sonuçların alınmasına yol açmıştır. Bunlardan biri de tüp bebek tedavisidir. Özellikle rahmin aşırı ince olduğu ve embriyonun rahme tutunmakta zorlandığı durumlarda yapılan PRP tedavisiyle etkin sonuçlar alınmaktadır. PRP tedavisinde amaç; hastanın kendi kanından alınan yenileyici hücre ve plazmaların güçlendirilerek yeniden hastaya verilmesidir. Böylece dokuların yenilenmesi, gençleşmesi ve güçlenmesi sağlanır.

Tüp Bebekte PRP Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde rahim zarına uygulanan PRP; rahim duvarının yenilenmesini, kalınlaşmasını ve güçlenmesini sağlar.

Genellikle birkaç kez yapılmasına rağmen olumlu sonuç alınamamış tüp bebek uygulamalarında kullanılır.

Rahmin incelmesinden ve yeterli yumurta üretimi olmamasından kaynaklanan kısırlık vakalarında, PRP ile birlikte uygulanan tüp bebek tedavisi %50’nin üzerinde başarılı sonuçlar vermektedir.

PRP ile tüp bebek tedavisi, en çok rahim inceliği nedeniyle tercih edilse de çok yönlü faydalarını gösteren vaka sayısı her geçen gün artmaktadır. Tüp bebekte PRP tedavisinin yumurta kalitesini artırdığı bilinmektedir. ABD’de tanınmış otoritelerin de onayladığı ve Gynecol Endocrinol dergisinde yayımlanan makalede bu konudaki önemli sonuçlar vurgulanmıştır. Prof. Dr. Nuray Bozkurt’un da açıkladığı gibi: Araştırma sonucunda kötü yumurtalık rezervi olan, serum AMH ve FSH düzeyi bozulmuş bir yıldan fazla adet görmeyen hastalara PRP desteği yapılmıştır. Uygulama sonunda, hastaların bu değerlerinde düzelme sağlanarak ortalama 2,5 ay sonra yapılan tüp bebek denemelerinde başarılı yumurta toplama elde edilmiştir. Prof. Dr. Nuray Bozkurt da bu verilere bakarak PRP tedavisinin yumurta kalitesini artırılmasında etkili olabileğini ifade etmektedir.

Tüp Bebekte PRP Tedavisi Kimlere Yapılır?

PRP tedavisi, ilk denemede olumsuz sonuç alınan tüp bebek tedavisinde başarı oranını artırabilir. Bu nedenle, tüp bebek tedavisinde tekrarlayan başarısızlıklar söz konusuysa PRP tedavisi ile süreç desteklenebilir.

Tüp bebek tedavisinden önce yapılan muayenelerde rahim duvarının beklenenden ince olduğu tespit edilmişse PRP tedavisine ihtiyaç duyulabilir. PRP tedavisi, rahim duvarını yenileyerek buradaki dokunun daha kalın ve güçlü hâle gelmesine yardımcı olabilir.

Yumurtalıklar ve yumurta kalitesi ile ilgili basit sorunlar da PRP tedavisi ile çözüme kavuşturulabilir.

35 yaş üzeri kadınlarda, tüp bebek tedavisinin başarılı sonuç vermesini sağlamak için tüp bebekte PRP tedavisi tercih edilebilir.

Ankara Tüp Bebekte PRP Tedavisi Nerede Yapılır?

Tüp bebekte PRP tedavisi, yeni yaygınlaşmaya başlayan bir uygulamadır. Bu nedenle PRP tedavisi ile tüp bebek yaptırmak için mutlaka bu konuyu doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Eğer PRP tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak ve Ankara’da, tüp bebekte PRP tedavisi yaptırmak istiyorsanız Prof. Dr. Nuray Bozkurt ile iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi