Bartholin Kisti Tedavisi

Bartholin Kisti Tedavisi Ankara

Bartholin bezleri, cinsel sağlık açısından oldukça önemli olan ve kadın cinsel organında kayganlığı sağlayan bezlerdir. Çeşitli bakteri, hastalık ve enfeksiyonlar sonucunda Bartholin bezleri şişebilir ve ortaya kistik bir görünüm çıkabilir. Vajinanın dış görünüşünü bozan bu durum, aynı zamanda verdiği acı ve ağrı hissiyle de oldukça rahatsız edicidir. Bartholin kisti tedavisinde ise cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemler kullanılabilir. Eğer doku iltihap yapmışsa cerrahi işleme ihtiyaç duyulabilir. Bartholin kisti ve tedavisini tam olarak anlamak için öncelikle “Bartholin bezleri nerededir?” ve “Bartholin kisti nedir?” sorularına yanıt vermek faydalı olacaktır. Bu sorulara, yazımızın devamında yer vereceğiz. Daha fazla bilgi almak ve kesin tanı için Prof. Dr. Nuray Bozkurt’a muayene olmak isterseniz Ankara’daki kliniğimizi arayabilirsiniz.

Bartholin Kisti ve Bartholin Apsesi Nedir?

Bartholin kisti ve apsesi, Bartholin bezlerinin şişmesi ya da iltihaplanması ile karakterize olan sorunlardır. Bartholin bezleri, vajina girişinin sağ ve sol bölgesinde bulunur. Cinsel ilişki sırasında vajinanın ıslak olmasını sağlayan bu bezler, penisin penetrasyonunu da kolaylaştırır. İnce bir kanalla kızlık zarının ön kısmına açılan Bartholin bezleri, ergenlik döneminden sonra, cinsel olgunlukla birlikte aktifleşir. Bu kanallarda herhangi bir tıkanıklığın olması ise Bartholin kisti ya da apsesine yol açar. Tıkalı kanalların sağ alt kısmında yaptığı sıvı birikimi büyük, kistik bir görünüme “Bartholin kisti” adı verilmektedir.

Peki Bartholin kisti ve Bartholin apsesi arasındaki fark nedir? Bartholin kisti; yukarıda da bahsettiğimiz gibi Bartholin bezlerinde meydana gelen şişkinliktir. Eğer bu şişkinlik iltihaplanmışsa; buna “Bartholin apsesi” denmektedir.

Bartholin Kisti Neden Olur?

Bu soruya yanıt verebilmek için bartholin bezindeki kanalları tıkayan faktörleri ele almak gerekir. Bartholin bezlerindeki kanalların tıkanması genellikle bakteri benzeri mikroorganizmalar nedeniyle olur. Bel soğukluğu hastalığına yol açtığı bilinen Neiseria Gonore ve cinsel yolla bulaşan Klamidya bakterileri Bartholin kistine neden olabilir. Bununla birlikte E. Coli gibi cinsel sağlığı tehlikeye atan bakteriler de kanalların tıkanmasına neden olabilir. E. Coli, makat bölgesinden bulaşan bir bakteridir. E. Coli ve diğer zararlı mikroorganizmalardan korunmak için kişisel hijyene dikkat etmek ve vajina temizliğini doğru şekilde yapmak (önden arkaya doğru) önemlidir.

Bununla birlikte daha önce geçirilmiş genital ameliyatlar ve bu operasyonlardan kalan sekeller de Bartholin kistine neden olabilir. Eğer hasta ileri yaşlardaysa Bartholin kanseri riski de değerlendirilebilir.

Bartholin Kisti Belirtileri Nelerdir?

Bartholin kistinin en önemli belirtisi vajinanın sağ veya sol dış dudaklarında görülen şişliklerdir. Kistler genellikle vajinanın tek tarafında olur. Nadir durumlarda her iki tarafta da görülebilir. Eğer apse yani cerahat de söz konusuysa bu şişliğe hassasiyet, ısı artışı, şiddetli ağrı ve batma hissi de eşlik edebilir.

Bartholin kisti belirtileri kendiliğinden kaybolabilir. Bu durumda endişe etmeye gerek yoktur. Rahatsızlığın gidişatına göre şişlik büyüyüp küçülebilir.

Bartholin Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bartholin kisti apse yapmadığında kendiliğinden yok olabilir. Fakat kist sürekli büyümeye devam ediyor ve apse riski taşıyorsa bu durumda iltihap engelleyici ilaçlarla drenajla müdahale gerekebilir. Bartholin apseleri ise mutlaka tedavi edilmelidir. Şişliğin içerisindeki irin, sürekli ağrı ve acı hissine neden olur. Apse boşaldığı anda acı ve ağrı hissi de yok olacaktır. Bartholin apselerinin tedavisinde uygun cerrahi yöntemler kullanılır. Bartholin apsesi, mutlaka uzman bir hekim tarafından, steril bir ortamda tedavi edilmelidir. Aksi takdirde enfeksiyonun ilerlemesi ve daha ileri cerrahi işlemlere ihtiyaç duyulması söz konusu olabilir.

Ankara Bartholin Kisti Tedavisi Fiyatları

Bartholin kisti, her hastada farklı büyüklükte olabilir. Her hastanın şikâyetlerinin derecesi farklıdır. Eğer sadece kistik oluşumlar söz konusuysa tek belirti şişkinlik olabilir. Bölgedeki apse oluşumu arttıkça tedavi de daha komplike hâle gelecektir. Bu nedenle Bartholin kisti fiyatlarına kadın doğum uzmanının muayenesinden sonra karar vermek en doğrusu olacaktır. Eğer Bartholin kisti şüpheniz varsa Ankara’daki kliniğimizde Prof. Dr. Nuray Bozkurt’a muayene olabilir; kliniğimizi arayarak cerrahi işlem fiyatlarımız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi