İnfertil Çiftin Değerlendirilmesi

İnfertil Çiftin Değerlendirilmesi

İnfertilite yani kısırlık, ancak detaylı incelemeler sonucunda tanısı konulabilen bir rahatsızlıktır. İnfertilite, erkeklerde %30 – 40, kadınlarda %40 – 50 oranında görülen bir rahatsızlıktır. Her iki çiftte de görülme oranı ise %20 – 25’tir. Kısırlık tedavisinde çözüme ulaşmak için sorunun neden kaynaklandığını doğru tespit etmek en az tedavi yöntemi kadar önemlidir. Bu nedenle eşlerin tanı sürecine birlikte dahil olmaları gerekir. Anne ve baba adayına yapılan bir dizi testten sonra üreme sistemindeki tüm sorunlar teker teker değerlendirilir. Eğer hiçbir sorun yoksa ve infertilitenin nedeni bilinmiyorsa bu durumda doktorun uygun gördüğü, “tüp bebek”, “aşılama” gibi tedavilere başlanabilir. Yazımızda, kısırlık şüphesi olan çiftlerin değerlendirilmesinde hangi tetkik ve kriterlere dikkat edildiğini ele alacağız. Ankara’da infertilite değerlendirmesi yaptırmak için ise kliniğimize başvurabilirsiniz.

İnfertilite Nedir?

İnfertil çift değerlendirilirken neden hem kadın hem de erkeğin tetkiklerine bakılması gerektiğini anlamak için öncelikle “İnfertilite nedir?” sorusunu yanıtlayalım:

İnfertilite, aktif cinsel hayata rağmen en az 1 yıl süreyle gebeliğin oluşmamasına verilen isimdir. Eğer kadın 35 yaşından büyükse bu durumda 6 ay boyunca gebeliğin oluşmaması infertiliteye işaret edebilir. Kadınlarda yaş ilerledikçe gebe kalma olasılığı azalmakta ve kısırlığa neden olabilen etkenlerin görülme ihtimali artmaktadır. İnfertilite, erkek ya da kadında üreme hücrelerinin yeterince verimli olmaması, sayısının az olması gibi nedenlerle ortaya çıkabilir. Kadında ya da erkekte mevcut olan sıkıntılar giderilmeden infertilite tedavisi mümkün değildir.

İnfertilite Şüphesinde Kadının Değerlendirilmesi

Kadın biyolojisi, sağlıklı olduğunda, bir bebeği kusursuz şekilde dünyaya getirebilecek tüm özelliklere sahiptir. Fakat bunun olmasını sağlayan rahim, yumurtalık ve hormonal dengede anormallikler görülürse gebelik gerçekleşmeyebilir. İnfertilite şüphesine yol açan durumların değerlendirilmesinde ultrason, röntgen, spekulum ile vajina muayenesi gibi teknikler kullanılabilir. Bunun yanında rahim duvarındaki yapışıklıkların tespit edilmesi için histeroskopi gibi gelişmiş tanı ve tedavi yöntemlerinden faydalanılabilir.

Kilo, tansiyon ve şeker hastalığı takibi, prolaktin ve diğer hormonların kontrolünün yapılması, tiroid fonksiyonları ve böbrek üstü bezleri; infertilite değerlendirilmesinde oldukça önemlidir.

Eğer bu faktörlerde bir sorun yoksa bu aşamadan sonra yumurtalıklar ve rahim yapısı kontrol edilir. Polikistik over, çikolata kistleri, endometriozis, tüplerin tıkanık olması, yumurta rezervinin düşük olması, adet düzensizliği veya adet olamama gibi sorunlar değerlendirilir.

İnfertilite Şüphesinde Erkeğin Değerlendirilmesi

Kısırlık, erkeklerde de kadınlar kadar sık görülen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle infertilite şüphesinde erkeğin de değerlendirilmesi de önemlidir. Erkeklerde infertilite şüphesi genel olarak sperm kalitesi ve sayısı ile alakalıdır. Ürolojide yapılan muayene ile erkekte infertilite teşhisi konulabilir. Genellikle semen analizi, sperm ile ilgili sorunların saptanmasında belirleyicidir. Aynı zamanda kanal tıkanıklığı ve cinsel sorunların değerlendirilmesi de yapılır ve hastanın durumu kapsamlı olarak değerlendirilir. Aşırı alkol ve sigara kullanımının da erkeklerde infertiliteye neden olduğu bilinmektedir.

Erkeklerde Semen Analizi Nasıl Yapılır?

Semen analizi için 3 – 4 günlük cinsel perhiz şart koşulur. Bu süreden sonra erkekten alınan meni örneği laboratuvar ortamında değerlendirilir.

Spermlerin kalitesi ve sayısı ile ilgili bir sorun olduğunda “aşılama” tedavisi yapılarak döllenmenin gerçekleşmesi sağlanabilir. Bu süreçte hormon testleri de yapılır ve elde edilen tüm sonuçlar uzman bir doktor tarafından değerlendirilerek infertiliteye neden olan sebepler ortaya çıkarılır.

Ankara İnfertil Çiftin Değerlendirilmesi

İnfertilite değerlendirmesi, Ankara’da birçok merkezde yapılmaktadır. Bu süreçte önemli olan hasta öyküsünün dikkatlice dinlenmesi ve doğru analiz edilmesidir. Prof. Dr. Nuray Bozkurt, Ankara’daki kliniğinde kadınlarda kısırlık tanı ve tedavisini yapmaktadır.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi