Gebelik Takibi

Gebelik Takibi Ankara

Gebelikte kadın bedeni birçok fiziksel değişimi deneyimler. Hormonal iniş-çıkışlar, şeker ve kan değerlerinde değişmeler gözlemlenir. Bu değişimlerin kontrol altında ilerlemesi ve gebeliği riske atmaması için düzenli takibin önemi büyüktür. Aynı zamanda kalıtsal hastalıkların tespit edilmesinde de gebelik takibinin hayat kurtarıcı rolü vardır. Düzenli kontrollerle down sendromu ve doğumsal anormallikler saptanabilir ve aile bu duruma kendini hazırlayabilir. Annenin genel durumunun düzenli olarak değerlendirilmesi de gebelik süreci ve bebeğin sağlığı konusundaki endişeleri ortadan kaldırmaktadır. Prof. Dr. Nuray Bozkurt, düzenli gebelik takibinin hastalarımızın sağlığı üzerindeki olumlu etkilerine dikkat çekerek Ankara’daki kliniğimizde gerekli kontrolleri yapmaktadır. Normal gebelik takibi sürecinde uzman yaklaşımı ve güvenilir bir ortam arıyorsanız kliniğimizle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

Normal Gebelik Takibi Nedir?

Normal gebelik takibi Ankara; herhangi bir risk faktörü olmadan, sağlıklı ilerleyen gebelik sürecinin düzenli aralıklarla kontrol edilmesidir. Gebelik takibi sadece riskli gebelik durumunda yapılmaz. Normal seyrinde ilerleyen tüm gebeliklerin de düzenli aralıklarla muayene edilmesi önemlidir. Normal gebelik takibi, annenin sağlık durumunu kontrol altında tutmamıza yararken; yarık dudak, down sendromu gibi doğumsal anormalliklerin erken teşhis edilmesini de sağlar. Özellikle gebeliğin ilerleyen dönemlerinde oluşan şeker hastalığı riski ve diğer komplikasyonlar, normal gebelik takibi sayesinde önlenebilmektedir. Annedeki kilo değişimleri de normal gebelik takibinde kontrol edilmekte ve annenin gebelik boyunca önerilen kilo aralığını koruması sağlanmaktadır.

Normal Gebelik Takibi Ne Sıklıkta Yapılır?

Zigotun rahme tam olarak tutunup tutunmadığını takip etmek ve düşük riskini ortadan kaldırmak için gebeliğin ilk 3 ayında kontroller daha yoğundur. İlk 3 ay, 2 veya 3 haftada bir gebelik takibinin yapılması gerekir. Takip eden aylarda ise ayda 1 olmak üzere kontroller devam eder. Muayenelerde beklenmedik sonuçlar alınırsa kontrollerin sıklığı artabilir. Normal gebelik takibinde gebenin kilosu, tansiyonu, şeker hastalığı riski, kansızlık ve rahim yapısı kontrol edilir. Gebenin genel sağlık durumuna göre bir sonraki randevu tarihi belirlenir.

Hafta Hafta Gebelik Takibi

Normal gebelik takibinde, hafta hafta bebeğin durumu normal kabul edilen kriterlere göre değerlendirilir. Gebeliğin 10. haftasından sonra ultrasonla görüntü alınabilir ve bebeğin iç organ ve doku gelişimi takip edilir.

10. ve 14. hafta: Down sendromu için ilk kontroller yapılır. Ultrasonla alınan görüntüde bebeğin ense kalınlığı incelenir ve ikili tarama testi yapılır.

16. ve 18. hafta: Anneden alınan kan örnekleri ile üçlü tarama testi yapılır. Üçlü tarama testi, gebeliğin bu döneminde yapılması zorunlu olan bir testtir. Down sendromu, Edwards sendromu, sinir yolu hastalıkları, kromozom bozuklukları ve diğer doğum anormalleri hakkında detaylı bilgiler verir. Bu taramaya ek olarak ultrason kontrolleri de devam eder ve bebeğin gelişimi özenle takip edilir.

20. ve 24. hafta: Bu aylarda bebek giderek ağırlaşmaya ve annenin karnı belirginleşmeye başlar. Bebeğin iç organ gelişimi büyük ölçüde tamamlandığı için detaylı ultrasonografi tetkikleri istenebilir. Böylece iç organlardaki anormallikler hakkında da detaylı kontrol süreci başlar.

24. ve 28. hafta: “Gestasyonel diyabet” olarak adlandırılan gebeliğe bağlı şeker hastalığı için gerekli tetkikler yapılır. Eğer kan uyuşmazlığı varsa iğne tedavisi de bu haftalarda yapılmaktadır.

28. ve 40. hafta: Bu süreçte ultrasonla takip devam eder. Gebeliğin bu döneminde bebek hızla kilo aldığı için annenin kilosu ve tansiyonu düzenli olarak kontrol edilir. Gebeliğin başından beri yapılan tetkikler değerlendirilerek uygun doğum yöntemine karar verilir. 40. haftaya yaklaşırken amnios suyu kontrol edilir ve doğum için rahmin kendini hazırlama süreci takip edilir. Elde edilen bulgular değerlendirilerek uygun doğum yöntemine karar verilir. Eğer normal doğum yapılacaksa nefes egzersizleri ve fiziksel rahatlama ile kadın psikolojik olarak da normal doğuma hazırlanabilir.

40. hafta: 39. haftanın tamamlanmasıyla birlikte ebeveynler artık doğum için gün sayarlar. Sağlıklı bir gebelik 9 ay 10 gün sürer. Bu sürenin sonunda gebelik başlamazsa doğumu başlatacak ilaçlar ve suni sancı yardımıyla doğum başlatılır.

Normal Gebelik Takibi Ankara’da Nerede Yapılır?

Normal gebelik takibi, Ankara’da birçok kadın doğum kliniğinde ve hastanelerde yapılan kontrollerdir. Uzman bir doktor tarafından yapıldığında gebeliğin sorunsuz geçmesini hatta kadın için keyifli bir sürece dönüşmesini sağlayan bu tetkikler, sağlıklı doğum için hayati önem taşımaktadır. Ankara’da normal gebelik takibinizi yaptırmak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Prof. Dr. Nuray Bozkurt sayesinde gebelik sürecinizi rahat bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi