Kısırlık Tedavisi

Kısırlık Tedavisi Ankara

Kısırlık, birçok çiftin mutluluğunu olumsuz etkileyen bir problemdir. Düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebeliğin gerçekleşmemesi kısırlık olarak tanımlanır. Gebe kalamama sorununun kısırlık olarak tanımlanması için çiftin en az 1 yıl boyunca, haftada 2 – 3 gün cinsel ilişkiye girmiş ve başarısız sonuç almış olması gerekmektedir. Nedenleri doğru belirlendiğinde ve doğru tedavi yöntemi seçildiğinde kısırlık tedavisi söz konusudur. Fakat bunun için hastaların kısırlık şüphesi olduğu anda uzman bir doktora başvurması gerekmektedir. Kadın hastalarda ilerleyen yaşla birlikte gebe kalmak zorlaştığı için alternatif gebelik yöntemleri de başarısız olabilir. Günümüzde aşılama ve tüp bebek yöntemleri ile kısırlık yüksek oranda tedavi edilebilmektedir. Yazımızın devamında, kısırlık tedavisi hakkında bilgilere yer vereceğiz. Fakat bu rahatsızlığın tanısında jinekolojik muayene hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle, edindiğiniz bu ön bilgilerden sonra Prof. Dr. Ankara’daki kliniğimizi arayabilir ve kısırlık tedavisi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kısırlık Nasıl Anlaşılır?

Kısırlık, aktif cinsel hayatı olan çiftlerin bebek sahip olamaması durumudur. Yaşanan bu sorun hem erkek hem de kadından kaynaklanabilir. Bu durumda birçok kişi “Kısırlık nasıl anlaşılır?” sorusu ile karşı karşıya kalmaktadır. Kadınlarda kısırlığı anlamanın en iyi yolu jinekolojik muayenedir. Erkeklerde kısırlığı anlamak için de benzer şekilde uzman bir hekime başvurmak gerekir. Öncelikle sperm testi yapılmalıdır.

Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

Kısırlığın en önemli belirtisi aktif cinsel hayata rağmen hamile kalamamaktır. Çiftler aktif cinsel hayata sahip olsa da döllenme için doğru zaman olmayabilir ya da yapısal faktörler döllenme sürecini geciktirebilir. Bu nedenle 35 yaş altındaki çiftlerin en az 1 yıl boyunca umutsuzluğa kapılmadan, bebek denemelerine devam etmesi tavsiye edilir. 1 yıldan sonra yaşanan gecikme ise tıbben sorun olarak kabul edilmektedir ve genellikle kısırlığın belirtisidir. Eğer kadında kısırlık şüphesi adet düzensizliği ya da ailesinde benzer bir öykü varsa bu süre 6  ay olarak kabul edilebilir.

Kadınlarda düzensiz adet, adet olamama, sivilce, aşırı tüylenme ve akne problemleri de kısırlık belirtisi olabilir.

Erkekleri ise sertleşme ve boşalma ile ilgili sorunlar, testislerde ağrı ve şişlik, cinsel ilişkiden sonra az meni gelmesi kısırlığa işaret edebilir.

Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Kısırlık, kadınlarda ve erkeklerde farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Kadınlarda kısırlığın en büyük nedenlerinden biri yaştır. Sperm üretimi erkeklerde neredeyse ömür boyu devam eder. Fakat kadınların doğurganlığı yaşla sınırlıdır. Kadınlarda 35 yaşından sonra gebe kalma ihtimali giderek düşmekte ve rahim, menopozla birlikte işlevsiz hâle gelmektedir.

Bununla birlikte kısırlık, genç kadınlarda da görülebilir. 35 yaşın altındaki kadınlarda en sık karşılaştığımız kısırlık nedenleri;

  • Tüplerde tıkanıklık ya da hasarlar
  • Düzensiz adet nedeniyle rahmin gebeliğe hazır olmaması
  • Yumurtalık rezervinin az olması
  • Rahimde ya da tüplerde görülen yapışıklıklar
  • Rahim ve karın bölgesinde hasara neden olmuş enfeksiyonlar
  • Endometriozis (Rahim iç tabakasında bulunan endometrium dokusunun rahim dışında bir yere yerleşmesi)
  • Polikistik over sendromu, rahimdeki miyomlar ve kistik yapı
  • Hormonal bozukluklar
  • Aşırı alkol, sigara ve kafein tüketimi olarak sıralabilir.

Erkeklerde kısırlık nedenleri ise menide hiç sperm olmaması, spermlerde görülen yapısal sorunlar, sperm hücrelerinin sayı ve hareketinin az olması, hormonal nedenler, kanal tıkanıklıkları ve testis damarlarında yaşanan sorunlar olarak sıralanabilir.

Kısırlık Tedavisi Nedir?

Günümüzde en sık başvurulan kısırlık tedavisi tüp bebek tedavisidir. Özellikle kadında fallop tüpleri ile ilgili sorunlarda ve nedeni bilinmeyen kısırlıkların çözümünde en çok tercih edilen yöntemdir. Eğer kısırlığın nedeni baba adayının yaşadığı sorunlardan kaynaklanıyorsa bu durumda aşılama tedavisi gerekebilir. Aşılama tedavisi; erkekten alınan üreme hücrelerinin kadının rahmine enjekte edilmesi ile yapılır. Tüp bebeğe benzer bir tedavidir fakat üreme hücreleri kadının içinde bir araya getirilmeye çalışılır. Bunun dışında çeşitli ilaç tedavileri, laparoskopi ve histerokopi ameliyatları ile kısırlık sorununa çözüm bulunabilir. Bu noktada doktorunuz, yaptığı tetkikler ve değerlendirmeler ışığında sizin için doğru tedaviye karar verecektir.

Ankara Kısırlık Tedavisi Fiyatları

Kısırlık tedavisi fiyatlarının belirlenmesinde, kısırlığın tedavisinde hangi yönteme başvurulacağı ve hastaların ihtiyaçları dikkate alınır. Bu nedenle sabit bir fiyattan söz etmek doğru olmayacaktır. 2023 Ankara kısırlık tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için kliniğimizi arayabilir ve Prof. Dr. Nuray Bozkurt’tan randevunuzu alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi