Aşılama Tedavisi

Aşılama Tedavisi Ankara

Günümüzde, kısırlık tedavisinde tüp bebek kadar etkili bir diğer yöntem aşılama tedavisidir. Aşılama, genellikle erkeğin sperm kalitesinden ya da sperm sayısından kaynaklanan kısırlık problemlerinin tedavisinde tercih edilir. Tedavinin amacı; uygun şekilde uyarılan ve çatlamaya hazırlanan yumurtalara, yoğunlaştırılmış spermin enjekte edilmesidir. Bu şekilde, sperm yoğunluğu, hareketliliği ve kalitesi ile ilgili sorunlar azaltılır. Döllenmenin daha kolay gerçekleşmesi sağlanır. Aşılama, yumurta takibinden sonra; tüp bebek tedavisinden ise önce yapılması uygun olan bir yöntemdir. Eğer siz de aşılama tedavisine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız öncelikle yazımızı okuyarak bilgi alabilir; aşılama tedavisi hakkında merak ettiklerinizi danışmak için Ankara’daki kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Aşılama (İnseminasyon) Tedavisi Nedir?

Aşılama tedavisi, tıpkı tüp bebek tedavisinde olduğu gibi yumurta hücresi ile sperm hücrelerini en verimli şekilde bir araya getirmeyi hedefleyen bir tedavidir. Süreç tüp bebek tedavisi ile benzer ilerler. Öncelikle yumurtalar uyarılır, sonrasında erkekten alınan sperm örnekleri kadının rahmine yerleştirilir. Bu aşamada, enjeksiyon tekniği kullanılır. Aşılama tedavisini tüp bebek tedavisinden ayıran yönlerden biri de budur. Tüp bebek tedavisinde yumurta hücresi ve spermler laboratuvar ortamında bir araya getirilirken aşılama tedavisinde spermler doğrudan anne adayının rahmine gönderilir.

Kimlere Aşılama Tedavisi Yapılabilir?

Peki aşılama tedavisi mi yoksa tüp bebek mi? Kimlere aşılama yapılabilir? Aşılama ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de budur. Yumurta takibi, aşılama ya da tüp bebek yöntemlerinden birine başvurmak için ön koşul; çiftin 1 yıl boyunca -cinsel hayat aktif bir şekilde devam etmesine rağmen- bebek sahibi olamamasıdır. Bu süre, 35 yaşından büyük kadınlarda 6 ay olabilir. Bu süreçte hem anne hem de baba adayının üreme sistemlerinin detaylı olarak kontrol edilmesi gerekir. Aynı zamanda hormonlar ve genel sağlık durumu da değerlendirilir. Eğer kısırlığa neden olabilecek spesifik sorunlar bulunursa öncelikle bunların tedavisi yapılır. Yumurta rezervinin düşük olması, sperm kalitesinin ve yoğunluğunun az olması durumunda yumurta takibi, aşılama veya tüp bebek tedavisine geçilebilir. Eğer kadın 38 yaşın üzerindeyse doğrudan tüp bebek tedavisine geçilebilir.

  • Yaşın ilerlemesi vb. sebeplerle daha hızlı gebe kalmak isteyen kadınlarda
  • Endometriozis vakalarında
  • Düşük yumurta rezervinde
  • Erkeğin sperm kalitesinden kaynaklanan sorunlarda
  • Sebebi açıklanamayan kısırlık vakalarında
  • Yumurta takibinden yeterince sonuç alınamayan vakalarda, tüp bebek tedavisine geçiş aşamasında aşılama tedavisi yapılabilir.

Aşılama Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Aşılama tedavisi toplamda 10 – 15 gün süren bir uygulamadır. Erkek sadece aşılama günü, sperm örneği vermek için gelir. Bunun dışındaki süreçte, kadın 2 – 3 kere ultrasona çağrılır ve yumurtalıkların durumu takip edilir.

Aşılama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aşılama tedavisinde öncelikle yumurtalıklar uyarılır. Bunun için özel ilaçlar kullanılır. Yumurtaların uyarılma süreci ultrason tetkikleri ile izlenir. Yumurtalar en olgun hâline ulaştığında erkekten alınan meni örneği yoğunlaştırılıp uygun tekniklerle temizlenerek kadının rahmine enjekte edilir. İşlemden sonra çift, aktif cinsel hayatına devam edebilir. 12 – 14 gün sonra gebelik testi yapılabilir ve işlemin başarılı olup olmadığı anlaşılabilir.

Aşılamanın Başarısı Nedir?

Tüp bebek ve aşılama tedavilerinde anne adayının yaşı, sperm ve yumurtalıklarda yaşanan sorunların boyutu önemlidir. Bu nedenle aşılama yöntemi ile tek denemede kolayca hamile kalan hastalarımız olduğu gibi ikinci, üçüncü tekrara ihtiyaç duyan hastalarımız da olmaktadır. Aşılama, kısırlık tedavisinde etkileri dünya çapında kabul görmüş bir işlemdir. Doğru uygulandığı zaman başarı oranı %10 – 30 arasında değişmektedir.

Ankara Aşılama Tedavisi Fiyatları

Aşılama ve tüp bebek tedavilerinde işlemin kaç kez tekrarlanacağı ve süreç içerisinde yapılan tetkikler fiyatları belirler. Her hastanın kısırlık nedeni ve tedavi sürecindeki ihtiyaçları farklıdır. Bu nedenle aşılama tedavisi fiyatları da kişiye göre değişebilir; net bir rakam belirtmek doğru olmaz. Fakat aşılama tedavisi 2023 Fiyatlarımız hakkında fikir sahibi olabilmek ve aşılama tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Ankara’daki kliniğimizle dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi