Tekrarlayan Düşük Tedavisi

Tekrarlayan Düşük Tedavisi Ankara

Düşük, istenmeyen nedenlerle gebeliğin sona ermesidir. Gebeliğin erken dönemlerinde yaşanan düşükler, birçok kadının başına gelen, doğal bir durum olarak kabul edilmektedir. Fakat gerekli önlemler alınmasına rağmen düşük tekrarlıyorsa bu durumda “tekrarlayan düşük” şüphesi ortaya çıkar. Tekrarlayan düşük teşhisi koymak için düşüğün iki kez, üst üste gerçekleşmiş olması yeterlidir. Peki tekrarlayan düşükler kısırlığın belirtisi midir? Tekrarlayan düşük tedavisi nasıl olur?

Halk arasında, düşük hakkında birçok yanlış görüş dolaşmaktadır. Bu duyumlar anne adayının hem fiziksel hem de psikolojik sağlığını olumsuz etkiler. Bu nedenle, Prof. Dr. Nuray Bozkurt da düşük konusunda mutlaka doktorun yönlendirmelerini dikkate almanızı tavsiye etmektedir. Düşük hakkında tıbbi ve doğru bilgiye ulaşmak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Tekrarlayan düşük tedavisi ve diğer konularda bilgi almak için ise dilediğiniz zaman kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Tekrarlayan Düşük Tanısı Ne Zaman Konur?

Düşük, gebeliğin 20. aylarından önce gerçekleşir. Dünyanın neredeyse her yerinde ilk gebelikte düşüğün olması normal karşılanan bir durumdur. Annenin gebeliğe uyum sağlayamaması, gebeliğin erken dönemlerinde fark edilmeden kullanılan ilaçlar, bebekteki kromozom bozuklukları ve daha birçok başka sebep düşüğe neden olabilir. Fakat bu durumun tekrar etmesi, fiziksel olarak çözümlenmesi gereken bir duruma işaret eder. “Tekrarlayan düşük” olarak adlandırdığımız bu durum genelde ikinci düşükle birlikte kesinleşir. Doktor bu andan sonra detaylı kan ve hormon testleri, ultrasonografik görüntüleme ve jinekolojik muayene ile düşüğe neden olan sebepleri bulmaya çalışacaktır.

Tekrarlayan Düşük Sebepleri Nelerdir?

Tekrarlayan düşük tedavisinde nedenlerin saptanması çok önemlidir. Düşüğe neden olan bebeğin kromozomları, annedeki rahim problemleri ya da kalıtsal hastalıklar olabilir. Bu da neredeyse yüzlerce ihtimal demektir. Bu nedenle düşükten sonra alınan parçaların detaylı olarak incelenmesi ve hastanın düzenli olarak takip edilmesi demektir. Tekrarlayan düşüğe neden olan, en sık karşılaştığımız rahatsızlıklar:

  • Fetüste genetik sorunların olması
  • Rahimde şekil bozuklukları
  • Annede kan, hormon değerlerindeki dengesizlikler
  • Trombofili (pıhtı oluşmasının engellenmesi) olarak sıralanabilir.

Tekrarlayan Düşük Tedavisi Nasıl Yapılır?

Düşüğe neden olan her fiziksel durumun çözümü de farklı tedavileri gerektirmektedir. Bu nedenle tekrarlayan düşük tedavisinde tek bir çözümden söz edilemez. Fakat tedavinin temel ilkesi, düşüğe neden olan sorunu ortadan kaldırmaktır.

  • Eğer fetüsün rahme tam olarak tutunamaması kromozom bozukluklarından kaynaklanıyorsa anne ve babanın genetik yapısı incelenir. Yumurta ve spermdeki anormal kromozom sayısı tesadüfi olabilir. Bu durumda yeniden gebelik denemesi önerilir. Ya da tüp bebek uygulamalarına geçilebilir.
  • Eğer düşük rahim şeklinden kaynaklanıyorsa cerrahi işlem tavsiye edilmektedir. Bazı kadınlar uterusta ince zar dokulu bir “perde” ile doğarlar. Perde olarak adlandırılmasının nedeni bu dokunun rahmin içinde bir duvar görevi görmesidir.
  • Eğer düşük pıhtılaşma sorunundan kaynaklanıyorsa bu durum kan sulandırıcı vb. ilaçlar yardımı ile çözülebilir. Fakat bu noktada mutlaka ama mutlaka doktor tavsiyesi alınmalıdır. Her ilacın yan etkisi farklı olacağı için gelişigüzel alınan ilaçlar istenmeyen yan etkiler yaratabilir. Ankara’daki kliniğimizde gebe hastalarımıza uygun ilaçların verilebilmesi için Prof. Dr. Nuray Bozkurt tarafından tüm gerekli işlemler yapılmaktadır.
  • Eğer düşük annedeki kalıtsal rahatsızlıklardan kaynaklanıyorsa detaylı kan testleri ile gebelik düzenli olarak takip edilir. Şeker, tansiyon vb. rahatsızlıkların öncelikle kontrol altına alınır. Sonrasında gebelik denemelerine başlanması tavsiye edilir. Bu gebelikler “riskli gebelik” grubu içine dahil edildiği için rutin kontrollerinin daha sık yapılması gerekir.

Tekrarlayan Düşük Tedavisi Var mı?

Düşük, anneyi hem fiziksel hem de psikolojik anlamda sarsan bir durumdur. Anne adayı yaşadığı kaybın üzüntüsü ile bir daha gebe kalamayacağını düşünebilir. Kulaktan dolma bilgiler de iyice umutsuzluk yaratabilir. Tekrarlayan düşük, kısırlık ile ilgili bir durum değildir. Dolayısıyla doğru tanı ile tedavi edilebilir. Günümüzde gelişen tüp bebek uygulamaları ve daha birçok jinekoloji tedavi yöntemi ile düşükten sonra yeniden gebe kalmak mümkündür.

Tekrarlayan Düşük Tedavisi Ankara’da Nerede Yapılır?

Tekrarlayan düşük tedavisi Ankara’daki birçok klinikte yapılmaktadır. Prof. Dr. Nuray Bozkurt’un kliniğinde, gebelik ile ilgili tüm merak ettiklerinize cevap bulmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tekrarlayan düşük tedavisi fiyatlarını öğrenmek için 0312 284 00 12 numaralı telefonu arayabilir ve randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi