HPV, Siğil Tedavisi

HPV, Siğil Tedavisi Ankara

Genital siğiller çoğunlukla “Human papilloma Virüs” nedeniyle oluşan siğillerdir. Görünüm olarak rahatsız edici olan bu küçük deri kabarcıkları, günümüzde, tüm dünyada kadınların sağlığını tehdit eden bir sorun hâline gelmiştir. Siğillerin tedavisi mümkün olsa da virüsün vücuttan atılması her zaman kolay olmayabilir. Bu nedenle HPV ve siğil tedavisinde uygulanan tedavi yöntemlerinin bağışıklığı geliştiren ek yöntemlerle desteklenmesi gerekebilir. HPV, siğil tedavisi medikal kremlerle, özel asitlerle ve kriyoterapi yöntemiyle yapılabilmektedir. Bu işlemler hakkında bilgi almak için Ankara’daki kliniğimizi arayabilir ve Prof. Dr. Nuray Bozkurt’tan randevu alabilirsiniz.

HPV Nedir?

HPV yani Human Papilloma Virüs, cinsel yolla bulaşan ve genital bölgede siğillere neden olan bir hastalıktır. Genital bölgedeki siğillerin neredeyse tamamı HPV habercisidir. Dünyada cinsel yolla en sık bulaşan hastalık olan HPV hem kadında hem de erkeklerde görülebilir. Kadınlarda, siğillerin kanseröz hücrelere dönüşme riski daha yüksektir. Bu özelliği, HPV’yi günümüzde rahim ağzı kanserlerinin en önemli nedeni hâline getirmiştir. Temas yoluyla, dışarıdan da bulaşabileceği söylense de çoğunlukla cinsel temasla bulaşan bir rahatsızlıktır.

HPV Belirtisi Nedir?

Genital bölgede görülen siğiller HPV belirtisidir. Hastalık bazı kişilerde hiçbir belirti vermeden yıllarca ilerleyebilir. Bazı kişilerde ise kabarık ya da yassı, karnabahar görünümünde, pembe – kahverengi tonlarında siğil görünümü yapabilir. Milimetrik boyutlarda kendini gösteren siğiller, zamanla büyüyebilir ve kaşıntı tipi rahatsızlık verici yan etkileri olabilir. Genellikle büyük ve birleşmiş nodül olarak görülürler. Aşırı çoğaldığında genital bölgeyi sarıp estetik kaygılara neden olabilir.

HPV Siğilleri Nerede Çıkar?

HPV siğilleri kadın ve erkek genital bölgesinde görülür. Kadınlarda dış genital bölge, vajina, serviks ve makat çevresinde siğil oluşabilir. Erkeklerde ise dış genital bölge ve makat çevresinde HPV siğilleri görülebilir.

Genital Siğiller Neden Olur?

Genital siğiller HPV virüsünün etkisiyle ortaya çıkar. Bu virüsün rahim ağzı kanseri açısından yüksek riskli ve düşük riskli tipleri vardır. 200’ün üzerinde türü olan bir virüstür ve bunlardan yaklaşık 40 tanesi yüksek risklidir. HPV virüsü insan bedenine bulaştıktan sonra sessiz kalabilir. Siğiller bulaştıktan sonraki 3 hafta ile 24 ay arasında ortaya çıkabilir. Genital siğillerin ortaya çıkmasında;

  • Bağışıklık sisteminin güçlü olması
  • HPV virüsünün türü
  • Diğer vajinal enfeksiyonların tetiklemesi
  • Yaş gibi faktörler etkilidir.

Genital Siğil Kimlerde Görülür?

HPV virüsü herkeste genital siğillere neden olabilir. Fakat cinsel yolla bulaştığı için genellikle cinsel olgunluğa erişmiş kadın ve erkeklerde görülmektedir. HPV enfeksiyonlarının büyük kısmı 15 – 24 yaşlarındaki bireylerde görülür. 20 – 24 yaşındaki kadınlarda ve 25 – 29 yaşındaki erkeklerde görülme olasılığı da sıktır. Yaş ilerledikçe genital siğil ihtimali azalmaktadır. Bu genellikle tek eşlilik ve düzenli yaşam biçiminden kaynaklanır. Genital siğiller;

  • Erken yaşta cinsel ilişki
  • Çok sık partner değiştirmek
  • Korunmasız cinsel ilişki
  • Düşük bağışıklık sistemi ve enfeksiyona yatkınlık gibi nedenlerle oluşabilir.

HPV, Siğil Tedavisi Nasıl Olur?

HPV, tedavi edilebilen bir hastalık değildir. Çeşitli tıbbi uygulamalarla siğiller yok edilse de virüs vücuttaki varlığını devam ettirir. Ancak bağışıklık sistemini güçlü tutmak, spor yapmak, sigara ve alkol gibi bağışıklığı düşüren maddelerden uzak durmak HPV’yi yenmenize yardımcı olabilir. HPV’den kaynaklanan siğillerin tedavisi ise medikal kremler, biklorik asit, podofilin ve kriyoterapi (dondurma) lazer yöntemi ile tedavi edilebilir.

Ankara HPV, Siğil Tedavisi

Eğer genital siğil şüpheniz varsa Ankara’daki kliniğimizde, Prof. Dr. Nuray Bozkurt’a muayene olabilirsiniz. HPV ve siğil tedavilerinde fiyatlar, hastanın yaşadığı sorunun derecesine göre değişebilir. Bu nedenle kliniğimizle iletişime geçerek Ankara’daki HPV ve siğil tedavisi fiyatları 2023 hakkında da daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi