Çikolata Kisti Tedavisi

Çikolata Kisti Tedavisi Ankara

Halk arasında çikolata kisti olarak bilinen endometriozis, rahmin içinde bulunması gereken dokuların rahim dışında büyümesi sonucunda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Genellikle adet düzeni ve adet sancısı ile ilgili sorunlarla kendini belli eder. Çikolata kistinin ilk belirtileri olan adet dönemi sancıları, yoğun kanamalar, yorgunluk hafife alınabilir. İleri boyutlara ulaştığında ise kısırlığa neden olabilir. Bu nedenle doğru yöntemle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Çikolata kisti tedavisinde kadının çocuk düşünüp düşünmediği de dikkate alınır. Çünkü çikolata kistinde kullanılan hormon tedavisi gebeliği geciktirebilmektedir. Bununla birlikte, gelişen tıbbi yöntemler sayesinde çikolata kistinin tedavisi, cerrahi yöntemle bile olsa pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Laparoskopi ile çikolata kisti tedavisi hakkında bilgi almak için yazımızın devamını okumaya devam edin! Çikolata kisti ve diğer yumurtalık kistleri ile ilgili bilgi için ise Prof. Dr. Nuray Bozkurt’tan randevu alabilirsiniz.

Çikolata Kisti Ne Demektir?

Çikolata kisti, aslında endometriozis rahatsızlığıdır. Rahim içerisinde bulunan endometrium dokusu, bazı durumlarda rahim dışında gelişerek yumurtalıkları, fallop tüpünü ve pelvisi örten dokuyu sarar. Bu durum, kadının sağlıklı üremesini ve adet döngülerini engelleyen tıbbi bir sorundur ve endometriozis olarak adlandırılır. Dünya çapında, her yaş grubundan, birçok kadında görülmesine rağmen farkındalığın az olduğu bir hastalıktır. Fallop tüplerinin ilerleyişini olumsuz yönde etkilediği için kısırlığa neden olabilir. Bu nedenle hastalığın ilerleyişinin düzenli olarak kontrol edilmesi ve jinekolojik muayenenin aksatılmaması gerekmektedir.

Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kisti yani endometriozis kistlerinin belirtileri bazı hastalar tarafından fark edilmeyebilir. Çünkü endometriozisin en önemli belirtisi kasık ağrısıdır. Bu ağrı genellikle adet dönemlerinde şiddetli şekilde kendini gösterir. Adet dönemi sancılarını birçok kadın yaşamaktadır. Bu nedenle endometriozis ağrıları pek çok kadın tarafından olağan karşılanmaktadır. Eğer adet döneminde şiddetli sancı şikâyetine aşağıdaki sorunlar da eşlik ediyorsa endometriozis şüphesi artar:

  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Özellikle adet dönemlerinde sık görülen, dışkılama ve idrar sırasında oluşan ağrı
  • Adet dönemlerinin aşırı kanamalı olması
  • Kısırlık

Bu şikâyetlere hastanın yumurtalık ve rahim yapısına göre kabızlık, şişkinlik ve bulantı şikâyetleri de eklenebilir.

Çikolata Kisti Kısırlık Yapar mı?

Ağrının ve kanamanın şiddeti her zaman endometriozis tanısı için yeterli olmayabilir. Çünkü ağrı, her zaman endometriozisin şiddeti ile doğru orantılı değildir. Aynı zamanda endometriozis kistleri, benzer belirtiler gösteren yumurtalık kistleri ile karıştırılabilir.

Endometriozis tanısının net bir şekilde konulmasını sağlayan belirti genellikle kısırlık olmaktadır. İnfertilite şikâyetiyle kadın doğum uzmanına başvuran kadınlarda yapılan farklı görüntüleme testleri ve jinekolojik muayene ile çikolata kistinden kaynaklı kısırlık bulgusu ortaya çıkmaktadır.

Çikolata Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde, gelişen teknoloji sayesinde her geçen gün iyileşen görüntüleme teknikleri sayesinde çikolata kistleri kolayca tespit edilebilmektedir. Pelvik muayene, ultrason ve MR sayesinde çikolata kisti tanısı konulabilir. Fakat günümüzde çikolata kistlerinin hem tanı hem de tedavisinde en etkili yöntem laparoskopidir. Rahim bölgesindeki sorunun saptanmasını ve aynı anda tedavi edilmesini sağlayan bu yöntem; özellikle çikolata kistlerinden kaynaklı kısırlığın tanı ve tedavisinde kullanılmaktadır.

İlaçlar ile endometriozis tedavisinde hormon ilaçları kullanılır. Hormon tedavisi süresince gebelik riskli olabilir. Bu nedenle gebelik düşünen kadınların endometriozis için alternatif çözümleri değerlendirmesi gerekir. Aynı zamanda ilaç tedavisi kalıcı çözüm sağlamadığı için çikolata kisti nedeniyle kısırlık sorunu yaşayan kadınlar için uygun olmayabilir.

Laparoskopi ile endometriozis tedavisi kapalı ameliyat olarak bilinen cerrahi yöntemdir. Hem görüntüleme ve tanı hem de tedavi yapılabilmesi nedeniyle günümüzde açık ameliyat ile yapılan tedavilerin yerini almaktadır. Laparoskopi ile endometrium tabakasının rahim ve fallop tüplerde kapladığı yer tespit edilebilir ve tedavi kolay bir şekilde yapılabilir.

Ankara Çikolata Kisti Tedavisi

Çikolata kisti belirtileri ve ilerleme süreci nedeniyle kolay tespit edilemeyebilir. Bu noktada her zaman size öneri ve gözlemleri ile yol gösterecek bir kadın doğum uzmanına danışmanız önemlidir. Ankara’da çikolata kisti tedavisi için kliniğimizi arayarak randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi