Tüp Bebek Uygulaması

Tüp Bebek Uygulaması Ankara

Tüp bebek uygulaması, günümüzde birçok çiftin bebek sahibi olmasını sağlayan bir uygulamadır. Sağlıklı bir çift, korunmasız şekilde cinsel ilişkiye girdiğinde en fazla 1 yıl içerisinde gebelik gerçekleşir. Sperm ya da yumurta sayısının az olması, üreme hücrelerinin kalitesinin düşük olması gibi nedenler bu durumu geciktirebilir. Spermlerin yumurtayı sağlıklı bir şekilde dölleyemediği durumlarda, tüp bebek uygulamasına başvurulur. Anne ve babadan alınan üreme hücreleri, laboratuvar ortamında bir araya getirilir. Tüp bebek uygulaması, çiftlerin yaşadığı soruna göre klasik yöntemle ya da mikroenjeksiyon adı verilen yöntemle yapılabilir. Yazımızda, tüp bebek uygulamasında kullanılan yöntemler, tüp bebek uygulamasının süresi ve nasıl etki ettiği hakkında bilgiler vereceğiz. Eğer tüp bebeğin başarı oranı ve ne olduğu ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz web sitemizdeki diğer yazıları okuyabilirsiniz. Aynı zamanda tüp bebek tedavisi için Prof. Dr. Nuray Bozkurt’un deneyimine güvenebilir ve Ankara’daki kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

Tüp Bebek Uygulaması Kime Yapılır?

Tüp bebek uygulaması, kısırlık tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Uzun süre çocuk sahibi olmayı denemesine rağmen başarısız olan çiftler tüp bebek tedavisi görebilirler. Özellikle genç çiftlerde etkin sonuçlar veren bir işlemdir. Kadının yaşı ne kadar gençse tedaviden olumlu sonuç alma ihtimali de o kadar yüksek olmaktadır. Tüp bebek tedavisinden önce anne ve baba adayının sağlık durumu detaylı olarak kontrol edilir. Kontrolden sonra doktor uygun gördüğü takdirde tüp bebek tedavisine başlanabilir. Bu noktada dikkat edilen başlıca durumlar:

  • En az 1 yıl deneyip başarısız olması (35 yaş üzeri ve gebeliği engelleyici sorunları olduğu bilinen kadınlarda bu süre 6 aya inebilir.)
  • Sperm yoğunluğunun ve yumurta rezervinin yeterli olması
  • Fallop tüplerinde tıkanıklık, endometriozis gibi gebe kalmayı zorlaştıran durumların mevcut olması

Tüp Bebek Uygulamasında Aşamalar Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi, birkaç aşamadan oluşan bir tedavidir. Fakat tedaviye başlamadan önce ilk yapılması gereken hastanın tüp bebek tedavisi konusunda bilgilendirilmesidir.

Tüp Bebek Tedavisine Başlama: Tüp bebek tedavisi giderek yaygınlaşırken, tedavi yöntemi ve uygulanışı hakkında yanlış bilinenler de artmaktadır. Bu nedenle, tüp bebek tedavisine başlamadan önce anne ve baba adayı konu hakkında bilgilendirilir. Tedavi sürecinde dikkat edilmesi gerekenler aktarılır ve gerekli onay formları imzalanır.

Yumurtaların Uyarılması: Tüp bebek tedavisinde birinci aşamadır. Yumurta ve sperm hücrelerinin laboratuvar ortamına en olgun hâliyle sokulabilmesi için yumurtlama döneminin doğru planlanması gerekir. Bu nedenle kadının yumurtlama döneminin tam da istediğimiz zaman olmasını sağlayan uyarıcı hormon desteği kullanılır. Hormon ilacı, burun spreyi ya da cilt altına yapılan basit bir enjeksiyon işlemi ile verilir. Yaklaşık 10 gün sonra yumurtalar uyarılmaya ve tam anlamıyla olgunlaşmaya başlar. Bu süreç içerisinde hastanın ultrason ve kan tetkikleri devam eder.

Yumurtaların Toplanması: Ultrason görüntüleri ve jinekolojik muayene ile kadının yumurtasının yeterince uyarıldığına karar verildiğinde son bir ilaç enjeksiyonu yapılır. Bu enjeksiyondan sonraki 36. saatte yumurtalar toplanmaya başlar. Bu işlem yaklaşık 30 dakika sürer ve hafif uyku getirici ilaçların etkisi altında yapılır.

Laboratuvar İşlemleri:  Anne ve babadan alınan üreme organlarının laboratuvar ortamında bir araya getirildiği aşamadır. Bu süreçte, üreme hücreleri 2 – 5 gün arasında takip edilir. Döllenerek embriyo hâline gelen hücreler yeniden anne rahmine transfer edilmek üzere hazırlanır.

Transfer: Tüp bebek tedavisinin son aşamasıdır. Transfer işlemi basit bir jinekolojik muayeneye benzer. Anestezi olmadan kısa sürede yapılır. Tüp bebek tedavisinin sonucu, transfer işleminden sonraki 12. günden itibaren, gebelik testleri ile öğrenilebilir.

Ankara Tüp Bebek Uygulaması Fiyatları 2023

Tüp bebek uygulamasında uzman bir doktora güvenmek isteyen çiftler aynı zamanda tüp bebek uygulaması fiyatlarını da merak etmektedir. Ankara’da tüp bebek uygulaması fiyatlarını öğrenmek ve uygulama detayları hakkında bilgi almak için dilediğiniz zaman kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi