Sezaryan Doğum

Sezaryen Doğum Ankara

Doğumun, cerrahi yöntemlerle gerçekleşmesine sezaryen doğum denmektedir. Kadın doğum uzmanları, haftalık gebelik takibi yaparak anne için en uygun doğum yöntemine karar verir. Bu süreçte anne ya da bebeğin sağlığında, doğum esnasında komplikasyonlara neden olabilecek bulgular görülürse, sezaryen doğuma karar verilebilir. Sezaryen doğum, normal doğuma göre acısız fakat iyileşme süreci daha uzun olan bir yöntemdir. Epidural anestezi denilen özel bir anestezi tekniği ile gerçekleştirilir. Özellikle uzayan doğumlarda, anne ve bebeğin hayatının doğum nedeniyle risk altında olduğu durumlarda hayat kurtarıcı bir doğum yöntemidir. Yazımızda, sezaryen doğum hakkında bilgilere yer vereceğiz. Gebelik ve doğum hakkındaki tüm merak ettikleriniz için ise Ankara’daki kliniğimizle iletişime geçebilir ve Prof. Dr. Nuray Bozkurt’tan bilgi alabilirsiniz.

Sezaryen Doğum Nedir?

Sezaryen doğum; normal doğumun gerçekleşemediği ya da riskli görüldüğü durumlarda, cerrahi işlem ile yapılan doğum yöntemidir. Karın altına yapılan 10 – 15 cm’lik bir kesi ile bebeğin anne karnından çıkarılması ile yapılır. Sezaryen ameliyatı sırasında, annenin belden altı uyuşturulur. Eğer fiziki koşullar elverişli ise ve doktor onayı varsa eşler de sezaryen doğuma katılabilir ve anne adayına destek verebilir. Doğum ağrılarının uzun sürmesi, bebeğin doğum pozisyonundaki sorunlar, annenin rahatsızlıkları sezaryen doğumun tercih edilmesinde etkili olabilir. Sezaryen doğum yaklaşık olarak yarım saat sürer. Sezaryen sonrası iyileşme süreci ise 1 haftayı bulabilmektedir.

Epidural Anestezi Nedir?

Epidural anestezi, sezaryen doğumda kullanılan özel bir anestezi tekniğidir. Sezaryen doğumlar, genellikle epidural ya da spinal anestezi altında yapılır. Nadir durumlarda genel anestezi tercih edilmektedir. Epidural anestezi, anne adayının bel kısmına yerleştirilen iğne ile omuriliğin dış kısmına takılan kateterden vücuda anestezik madde verilmesi ile yapılır. Bu şekilde, anne adayının bel altı bölgesi hissizleştirilir.

Bazı anne adaylarının, sezaryen sırasında uygulanan anestezinin bebeğin sağlığına kötü etki edeceğine dair endişeleri olabilir. Bu şüphe oldukça doğaldır. Bu nedenle, eğer sezaryen doğuma karar verildiyse, annenin epidural anestezi hakkında bilgilendirilmesi oldukça önemlidir. Epidural anestezinin bebeğe hiçbir zararı yoktur.

Sezaryen Doğum Nasıl Yapılır?

Epidural anestezinin yapılması ve vajina bölgesinin sterilize edilmesinden sonra sezaryen ameliyatına başlanır. Anne doğum sırasında hiçbir ağrı ya da acı hissetmez. Karın bölgesine yapılan 10 – 15 cm’lik bir kesiden rahme ulaşılır. Bu bölgede yapılan ikinci bir kesiden sonra bebek anne karnından çıkarılır ve sağlık durumu kontrol edilir. Çocuk hastalıkları uzmanı tarafından gerekli kontrolleri yapılan bebek eğer hiçbir sorun yoksa bebek odasına çıkarılır ve anne istirahat etmeye başlayabilir.

Sezaryen Neden Yapılır?

Sezaryen doğum, normal doğum sırasında oluşan sorunları ortadan kaldırarak riskli durumlarda hem anne hem de bebek sağlığının korunmasına yardımcı olan bir doğum yöntemidir. Anne ve bebeğin sağlığı ve plasentadan kaynaklanan bazı sorunlar nedeniyle sezaryen doğum tercih edilebilir. Plasentaya bağlı sezaryen nedenleri:

  • Bebeğin doğum yoluna girmemesi nedeniyle sezaryen doğum tercih edilebilir. Bebeğin başı yerine makat veya ayakları önde olursa normal doğum yapılamaz.
  • Bebeğin normalden büyük olması (4000 gramdan büyük olması)
  • Plasentanın doğum yolunu kapatması
  • Plasentanın doğumdan önce kopması ve kanamalara yol açmasıdır.

Anneye bağlı sezaryen sebeplerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Rahimde daha önce geçirilen operasyonlar
  • Kalça kemiğinin dar olması
  • Genital bölgede siğil, vajina ağzında ur ve myomların tespit edilmesi
  • Annenin genel sağlığı ile ilgili problemler

Bunlarla birlikte haftalık gebelik takibinde bebeğin gelişimi ile ilgili sorunlara rastlandığında da sezaryen doğum tercih edilebilir. Bazı durumlarda normal doğum planlansa bile doğumun aşırı uzaması, beklenmedik kanamalar ve komplikasyonlar sezaryen doğuma geçilmesine neden olabilir.

Sezaryen Doğum Sonrası İyileşme

Sezaryen doğumdan sonra iyileşme süreci normal doğumla kıyaslandığında biraz daha uzundur. Açık kesi ile yapılan cerrahi bir işlem olduğu için ameliyattan sonra karın bölgesinde ağrılar görülebilir. Anneye, emzirmeyi olumsuz etkilemeyecek ilaç desteği verilir. Ağrı nedeniyle birkaç gün ayağa kalkma ve yürümede sorunlar oluşabilir. Bu sorunlar 1 – 3 gün içerisinde ortadan kaybolur ve anne yaklaşık 1 hafta sonra günlük hayatına dönebilir.

Ankara Sezaryen Doğum

Sezaryen doğum, günümüzde neredeyse her ilimizde deneyimli kadın doğum uzmanları tarafından yapılmaktadır. Eğer Ankara’da sezaryen doğum süreci hakkında detaylı bilgi almak ve haftalık gebelik takibinizi yaparak size uygun doğum yöntemine karar vermek istiyorsanız Prof. Dr. Nuray Bozkurt ile iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi