HPV Aşısı

HPV Aşısı Ankara

“Rahim ağzı kanseri aşısı” olarak da bilinen HPV aşısı, tüm dünyada giderek yaygınlaşmaktadır. Günümüzde, birçok kişinin enfekte olduğundan bile haberdar olmadığı HPV virüsü, cinsel ilişki yoluyla bulaşır. Deri temasıyla bulaşan HPV, birçok cinsel hastalığın aksine korunmalı ilişkide de bulaşabilmektedir. HPV aşısı, hastalıkla hiç temas etmemiş hastalarda etkin koruma sağlamaktadır. Özellikle kadınlar, HPV’nin hem kanser yapan yüksek riskli türlerinden hem de düşük riskli tiplerinden aşı ile korunabilmektedir. HPV aşısı hakkında merak edilenlere yanıt verebilmek için, HPV’nin ve HPV aşısının ne olduğu üzerinde durarak yazımıza devam edelim. Konu hakkında daha fazla bilgi almak için ise Ankara’daki kliniğimizle iletişime geçebilir ve Prof. Dr. Nuray Bozkurt’tan randevu alabilirsiniz.

HPV Nedir?

HPV yani “Human Papilloma Virus” bugün, dünyanın her yerinde en sık karşılaşılan cinsel hastalıklardan biridir. Virüs, genital bölgede siğil oluşturmasıyla bilinir. Genital siğillerin %90’ının sebebi HPV virüsüdür. Oluşan siğiller estetik açıdan rahatsız edici bir görünüm yaratırken cinsel sağlığı da ciddi şekilde tehlikeye atar. Erkekler, virüsün taşıyıcısı rolündeyken virüs kapan kadınlarda rahim ağzı kanseri oluşma riski ciddi oranda artar. Özellikle virüsün bazı türleri, rahim ağzı kanserine dönüşme bakımından yüksek risk taşırlar.

HPV Tedavisi Nasıl Yapılır?

HPV bulaştıktan sonra, virüsün cerrahi ve lazerle tedavisi henüz bulunamamıştır. HPV’nin yol açtığı siğiller asit ve soğuk uygulamalarla temizlenebilir. Fakat virüsü vücuttan atmanın tek yolu bağışıklık sistemini güçlü tutmaktır. Birçok kadın ve erkek, virüsle enfekte olduğunu anlamadan HPV’yi vücudundan atmaktadır. Sigara ve alkolden uzak durmak, düzenli beslenmek, spor alışkanlığı kazanmak bağışıklığın güçlenmesine ve vücudun HPV virüsü ile savaşmasına yardımcı olabilir.

Bununla birlikte koruma amacıyla yapılan HPV aşısı, HPV virüsü bulaşmamış kişilerde oldukça etkin sonuçlar vermektedir. Kondom ve diğer korunma yöntemleri HPV’ye karşı koruma sağlamaz. Günümüzde HPV’den korunmanın tek yolu aşı yaptırmaktır. Koruyucu etkisinin yüksek olması için henüz cinsel hayatı aktif olmayan bireylerde ve çocuklarda yapılması tavsiye edilmektedir. Bu durum, HPV aşısı ve aşının güvenilirliği ile ilgili merak edilenleri de artırmaktadır.

HPV Aşısı Nedir?

HPV aşısı; HPV virüsünden, dolaylı olarak da rahim ağzı kanserinden korumayı amaçlayan bir aşıdır. Tüm dünyada, HPV ile mücadele konusunda ön plana çıkan HPV aşısı virüsün farklı türlerine karşı koruma sağlar. HPV, yüksek riskli türleriyle %70 oranında rahim ağzı kanserlerinin nedenidir. Bu oran, HPV aşısının önemini net bir şekilde ortaya koymaktadır. Erkekler de virüsün taşıyıcısı olduğu için hem kadın hem de erkeklere yapılabilen bir aşıdır. Avustralya, Kanada, Portekiz, Norveç, Finlandiya gibi ülkelerde okullarda ücretsiz yapılan HPV aşısı, cinsel ilişki başlamadan yapıldığında koruyucu etkisini tam olarak göstermektedir. Bu nedenle 11 – 12 yaşından itibaren aşılama yapılması gerekmektedir. Eğer okul döneminde aşılama yapılmadıysa, cinsel yönden aktif olmayan bireyler de doktor kontrolünde aşılarını yaptırabilirler. Cinsel hayatı aktif olan ve aşı yaptırmak isteyen kadın ve erkekler ise HPV ile ilgili gerekli kontrolleri yaptırdıktan sonra kendilerine uygun aşı tipini doktor onayı olduğu sürece yaptırabilirler. Çünkü düşük risk grubundan HPV virüsü ile enfekte olmuş bireylerin yüksek risk grubu virüslerden korunması için de aşılanması tavsiye edilmektedir.

HPV Aşısı Güvenli midir?

HPV aşısı, virüs ile aynı formda olan fakat virüs gibi hastalık yapma etkisi olmayan bir yapıdır. Bu yapı sayesinde vücut Human Papillomanın yapısını tanır ve bir sonraki karşılaşmasında kendini savunacak mekanizmayı geliştirir. Aşı sadece yapısı ve bileşenleriyle HPV’ye benzediği için aslında içi boştur. Yani ne zararlı ne de yararlı herhangi bir mikroorganizma içermemektedir. Tek amaç, vücudun Human Papilloma’yı tanımlamasıdır. Bu nedenle HPV aşısı güvenlidir ve çocuklara da yapılabilir.

Ankara HPV Aşısı Fiyatları Nedir?

Eğer Ankara’da HPV aşısı yaptırmak istiyorsanız kliniğimizle iletişime geçebilir ve HPV aşısı fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu süreçte Prof. Dr. Nuray Bozkurt’a HPV ve kadın sağlığı hakkında tüm merak ettiklerinizi danışabilir ve HPV’den korunabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi