Gebelik Öncesi Danışma

Gebelik Öncesi Danışma Ankara

Gebelik süreci hem annenin hem de bebeğin sağlığı için düzenli olarak takip edilmesi gereken bir süreçtir. Kalıtsal nedenler ya da diğer etkenlere bağlı olarak doğumsal sorunlar ortaya çıkabilir. Gebelik öncesi danışma, gebelik sürecinde ortaya çıkabilecek risklerin saptanmasına yardımcı olduğu gibi anne adayının gebeliğe uyum sağlama sürecini de kolaylaştırır. Gebelik, her açıdan oldukça özel ve dikkat edilmesi gereken bir süreç olduğu için, bu süreci uzman kontrolünde geçirmenin önemi büyüktür.

Ankara’da gebelik öncesi danışma hizmeti verdiğimiz kliniğimizde gebelik sürecine dair tüm sorularınıza detaylı yanıt bulabilirsiniz. Gebelik sürecinde beslenme, hafta hafta gebelik takibi, tüp bebek tedavisi ve daha birçok konuda Prof. Dr. Nuray Bozkurt’tan bilgi alabilir ve gebelik sürecini rahat bir şekilde geçirebilirsiniz.

Gebelik Öncesi Danışma Nedir?

Gebelik öncesi danışmanlık; sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek için ebeveynlerin ihtiyaç duyduğu muayene, öneri ve yönlendirmeleri kapsar. Gebelik öncesi danışmanlık ile amacımız; doğumsal riskleri en aza indirerek gebelik döneminde dikkat edilmesi gerekenler konusunda hastalarımızı bilinçlendirmektir. Hasta öyküsü doğrultusunda yapılan tıbbi ve patolojik incelemeler kalıtsal hastalıklardan kaynaklanan riskleri en aza indirir. Aynı zamanda anne adayına, gebelikte beslenme, cinsel yaşam ve diğer dikkat edilmesi gerekenler hakkında da bilgi verilir. Böylece kadın, hem fiziki hem de ruhsal olarak gebeliğe hazır hâle gelir.

Gebelik Öncesi Danışma Ne İçin Verilir?

Gebelik öncesi danışma, hem yeni gebe kalmış kadınlara yol göstermek hem de gebelik düşünen kadınları bilinçlendirmek amacını taşır. Bu nedenle sadece gebeler değil, gebe kalmayı düşünen tüm kadınların gebelik öncesi danışmanlığa ihtiyacı vardır. Gebelik, kadınların gözlemleri ve araştırmaları sonucu bilgi sahibi olduğu bir süreç olsa da bedenin gebeliğe hazırlanması mutlaka bir uzman kontrolünde olmalıdır. Gebelik öncesi danışmada;

  • Taşıyıcı olunan hastalıklar incelenir ve kalıtsal rahatsızlıkların oluşturduğu riskleri saptamak için aile öyküsü dinlenir.
  • Eğer varsa anne adayının düzenli kullandığı ilaçlar incelenir ve tedavinin nasıl ilerleyeceği konusunda değerlendirmeler yapılır.
  • Alkol, tütüm ve madde bağımlılığı doğumsal problemlerin en büyük sebeplerinden biridir. Anne adayı eğer bunlardan herhangi birini kullanıyorsa bu konuda bilinçlendirilir ve bağımlılığı sonlandırıcı programlar önerilebilir.
  • Annenin beslenme durumu değerlendirilir. Kilosu ve beslenme alışkanlıkları kaydedilir. Elde edilen bilgilere göre hamilelik boyunca uyulması gereken kilo sınırları ve beslenme alışkanlıkları hakkında aileye bilgi verilir.
  • Fiziksel muayene yapılır, gebelik öncesinde önlem almak amacıyla kan ve diğer laboratuvar testleri de istenebilir. Özellikle enfeksiyon, verem, su çiçeği ve anemi gibi hastalıklara karşı taramalar yapılarak gebeliğe engel olan durumlar varsa bunların saptanması sağlanır.
  • Ultrasonla rahim yapısı gözlenir ve gebeliğin sonraki dönemlerinde ortaya çıkabilecek riskler değerlendirilir.

Gebelik Öncesi Danışma Nerede Verilir?

Gebelik öncesi danışma almak isteyen çiftler için özel kadın doğum merkezleri, poliklinikler ve hastaneler gibi birçok farklı adres bulunmaktadır. Sağlıklı bir toplum için gebelk hakkında bilinçlenilmesi şarttır. Bu nedenle gebelik öncesi danışma, gebelik düşünen her kadın için önemlidir.

Erken Gebelik Problemleri Nelerdir?

Gebelik, fiziksel ve ruhsal olarak kadında birçok değişime neden olan bir süreçtir. Erken gebelik dönemi olarak kabul ettiğimiz dönemde bulantı, kusma, beklenmeyen kanama gibi birçok sorun anne adayını endişelendirmekte ve gebeliğe adapte olmak zorlaşabilmektedir. Gebelik öncesi danışma hizmeti, bu sorunlarla başa çıkabilmek ve hem fiziksel hem de ruhsal olarak anneliğe hazırlanmak açısından da önemlidir.

Ankara Gebelik Öncesi Danışma Fiyatları Nelerdir?

Gebelik öncesi danışma hizmeti Ankara’daki kliniğimizde de verilmektedir. Sezaryen doğum, normal doğum, riskli gebelik, gebelik öncesi yapılması gereken kontroller ve erken gebelik problemleri hakkında anne adayı bilgilendirilmektedir. Gebelik öncesi danışma Ankara’daki kliniğimizde Prof. Dr. Nuray Bozkurt’un tarafından verilmektedir. Ankara gebelik öncesi danışma fiyatlarımızı öğrenmek için kliniğimizle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi