Dört Boyutlu Ultrason

Dört Boyutlu Ultrason Ankara

Dört boyutlu ultrason, anne karnındaki bebeğin sağlık durumunu ve rahimdeki anormallikleri takip edebilmek için kullanılan yeni bir teknolojidir. Diğer ultrason türlerinden farklı olarak bebeğin gerçekçi görüntüsünü veren, parmaklar ve diğer uzuvlardaki gelişim sürecini daha net görmemizi sağlayan dört boyutlu ultrason, gebelik sürecinde ebeveynlere heyecan verici, yeni deneyimleri de yaşatmaktadır. Kısa bir süre önce yalnızca sınırlı sayıda klinikte yapılabilen dört boyutlu ultrason işlemi, bugün giderek yaygınlaşmaktadır. Yazımızda dört boyutlu ultrasonun farkları ve sağladığı avantajlar hakkında bilgi vereceğiz.

Dört Boyutlu Ultrason Nedir?

Dört boyutlu ultrason, anne karnındaki bebeğin hareketlerini eş zamanlı olarak görüntüleyen, gelişmiş bir ultrason cihazıdır. Bebeğin hareketleri, mimikleri ve yüz ifadesi dört boyutlu ultrasonda net bir şekilde görülebilmektedir. Bebek anne karnında hareket ederken onu izleyebilmek, yüz şekline ve davranışlarına anında tanık olabilmek ebeveynler için heyecan verici bir deneyimdir. Birçok anne dört boyutlu ultrasonda bebeğini gördükten sonra duygusal olarak bebeğine daha yakın hissetmektedir.  İki ve üç boyutlu ultrasondan farklı olarak bebeğin gelişimini daha detaylı olarak izlemeye fırsat veren dört boyutlu ultrason sayesinde yarık dudak gibi anormallikler daha kolay fark edilebilmektedir.

Anne – babanın merakını biraz olsun dindiren dört boyutlu ultrason aynı zamanda bebeğin gelişiminin detaylı olarak da takip edilmesi için de önemlidir. Gebeliğin ilk dönemlerinde başlayan 2D ve 3D ultrason takibine ek olarak, zamanı geldiğinde 4D ultrason ile görüntüleme yapılabilir.

Dört Boyutlu Ultrason Ne Zaman Yapılır?

En net ve canlıya yakın görüntüler ise 26 – 30 hafta arasında alınmaktadır. 26. haftadan itibaren bebeğin cilt altı dokuları gelişimini tamamladığı için bebek cildi, yüz hatları ve tüm uzuvlarıyla görüntülenebilir. 30. haftadan sonra, rahim kendini doğuma hazırladığı için bebeğin başı hafifçe alt tarafa doğru kayar. Bu da bebeğin yüzünün görünmesini engelleyebilir.

4D Ultrasonun 2D ve 3D Ultrasondan Farkı Nedir?

 4D ultrasonun en büyük farkı görüntünün eş zamanlı olmasıdır. Ultrason cihazı anne karnında gezerken anne bebeğin hareketlerini görebilir, mimiklerini hatta gülümsemesini bile izleyebilir. Bazı hastalar bebeğin kime benzediği hakkında tahminler bile yürütmektedirler. Anne ve babanın bebeğini neredeyse canlı gibi ekranda görmesi ailenin bebekle olan duygusal bağını güçlendirmektedir. Yani 4D ultrasonun 2D ve 3D ultrasona göre en büyük üstünlüğü görüntü kalitesidir diyebiliriz. Bununla birlikte bebeğin parmakları, uzuvları ve diğer gelişim anormalliklerinin bazıları en iyi 4D ultrasonla anlaşılabilmektedir. Ultrason teknikleri giderek gelişse de bebeğin iç organlarındaki anormalliklerin en iyi tespit edildiği ultrason hâlâ 2D ultrasondur. Bu nedenle gebelik süreci boyunca tüm bu ultrason teknikleri ile görüntüleme yapılarak detaylı takibi sürdürmek en doğru yaklaşımdır.

Dört boyutlu ultrason ile;

  • Yarık dudak gibi gelişimsel anormallikler çok daha rahat bir şekilde tespit edilebilir.
  • Down sendromu tanısı konulabilmektedir.
  • İkiz bebeklerin gelişimi kolay bir şekilde takip edilebilmektedir.
  • Görüntü kalitesi sayesinde bebeğin cinsiyeti daha erken öğrenilebilmektedir. Bunun için bebeğin duruşunun da uygun olması gerekir. Eğer bebeğin duruşu nedeniyle görüntü elde edilemiyorsa anneye şekerli besinler yedirilip yeniden ultrason çekilebilir. Ya da anneden pozisyon değiştirmesi istenebilir.
  • Plasenta ve rahmin yapısındaki anormallikler daha erken tespit edilebilmektedir.

Dört Boyutlu Ultrason Nasıl Çekilir?

Dört boyutlu ultrason da diğer ultrasonlar gibi ultrasonografi makinesi ile çekilir. Kadının göbeğine sürülen özel bir jelle prob cihazı göbeğin üzerinde gezdirilir. 4D ultrason, zararlı bir işlem değildir. 2D ultrason görüntülerinin birleştirilmesiyle görüntü elde edilir. Bu nedenle gebeliğin her sürecinde rahat bir şekilde uygulanabilmektedir.

Dört Boyutlu Ultrason Fiyatları Nelerdir?

Dört boyutlu ultrason cihazları günümüzde birçok klinikte bulunmaktadır. Ankara’da dört boyutlu ultrason fiyatları için kliniğimizle geçebilir ve Prof. Dr. Nuray Bozkurt’tan randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi