Kolposkopi

Kolposkopi Ankara

Günümüzde, jinekolojik muayene sırasında kullanılan gelişmiş teknikler, birçok hastalığın erken teşhis edilmesine yardımcı olmaktadır. Bunlardan biri de kolposkopidir. Özellikle rahim ağzı kanseri gibi ciddi hastalıkların teşhis edilmesinde kullanılan kolposkopi tekniği ile dokular incelenirken patoloji için örnek parçalar da alınabilmektedir. Cerrahi işlem olmadan, rutin bir kadın doğum muayenesinde de yapılabilecek bir işlem olan kolposkopi,  Ankara’da birçok klinikte yapılan bir işlemdir. Eğer siz de çeşitli şüphelerle kolposkopi işlemi yaptırmak isterseniz kliniğimize başvurabilir; kadın hastalıkları ve doğum alanındaki tüm şikâyetleriniz için Prof. Dr. Nuray Bozkurt’a danışabilirsiniz.

Kolposkopi Nedir?

Kolposkopi, rutin jinekolojik muayeneler sırasında tam olarak görüntülenemeyen sorunların detaylı olarak incelenmesini sağlayan bir işlemdir. İşlem sırasında, vajendeki ve rahim girişindeki sorunlar detaylı olarak incelenirken aynı zamanda doku örnekleri de alınabilmektedir. Kolposkop adı verilen, yüksek çözünürlüklü bir kamera ile yapılan işlemde vajen ve rahimdeki hücreler, hücre değişimleri ve doku kalınlaşmaları net bir şekilde görülebilir. Kolposkop cihazındaki lenslerin görüntüyü büyütmesi sayesinde yakından incelenen üreme organlarındaki birçok sorun, kolposkopi sayesinde tespit edilebilmektedir.

Kolposkopi Kimler için Uygundur?

Kolposkopi cinsel olgunluğa ulaşmış her kadına yapılabilir. İşlemin herhangi bir yan etkisi yoktur. Anestezi altında uygulanmadığı için hastanın anesteziye uygunluğu veya diğer rahatsızlıkları da işleme engel değildir. Kolposkopi işlemini en çok tercih ettiğimiz hasta grupları:

  • Pap – smear testinde anormalliklere rastlanan hastalar
  • HPV virüsü taşıyan ya da HPV şüphesi olan hastalar
  • İlişki sonrası kanama ve nedeni bilinmeyen kanama şikâyeti olanlar
  • Rahim ya da rahim ağzında kanseröz hücreye rastlanan hastalar
  • Kanseri yenmiş ve rutin kontrolleri devam eden hastalar

Kolposkopi İşlemi Nasıl Yapılır?

Kolposkopi, kolposkop adı verilen mikro bir cihazla yapılmaktadır. Öncelikle hasta jinekolojik muayene için hazırlanır ve muayene masasına yatar. Jinekolojik muayenede kullandığımız, “spekulum” adı verilen aletle vajina ve rahim ağzı belirgin hâle getirilir. Bu bölge kolposkop ile incelenir ve anormallik görülen bölgelerden doku örneği alınır. Hasta bu sırada hafif bir rahatsızlık hissedebilir. Bunun dışında işlemin genelinde herhangi bir acı ya da ağrı hissi olmaz. Kısa sürede tamamlanan ve etkin sonuçlar veren bir işlemdir. Patoloji sonuçlarının ne zaman çıkacağı, işlemi yapan kurum tarafından hastaya bildirilir.

Kolposkopi Sonrası Ağrı ve Kanama Olur mu?

Kolposkopi işlemi sırasında vajinadan doku örneği alınmış ise hafif kanamalar görülebilir. Bu kanama, birkaç gün boyunca hafif lekelenme şeklinde devam edebilir. Ağrı hissi ise sadece örnek alındığı anda olabilir. Onun dışında ağrı ya da acı hissedilmez. Kolposkopi, gebe kalmayı engellemeyen ve detaylı görüntüleme imkânı sunan, güvenilir bir işlemdir. Özellikle HPV hastalarında, rahim ve rahim ağzı kanserlerinin erken teşhis edilmesinde oldukça önemlidir.

Kolposkopi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kolposkopi sırasında doku örneği alındıysa, bölge mikrop ve bakterilere karşı daha hassas olabilir. Bu nedenle 2 hafta boyunca cinsel ilişkiden uzak kalmak, havuza ve denize girmemek doğru olacaktır. Doktor, işlemden sonra hastanın kendi durumunu da değerlendirerek gerekli bilgiyi verir. Ayrıca, bölgenin korunması için kişisel hijyene de dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ankara Kolposkopi Fiyatları 2023

Kolposkopi, birçok hastalığın tanı aşamasında ve kanserli hastaların rutin kontrollerinde sıkça başvurulan bir görüntüleme yöntemidir. Ankara’daki birçok klinikte yapılan kolposkopi işlemi her klinikte farklı fiyatlara yapılabilir. Ayrıca işlem sırasında doku örneği alınıp alınmayacağı da fiyatlar üzerinde etkilidir. Ankara’da kolposkopi işlemi yaptırmak ve rahim sağlığı ile ilgili merak ettiklerinizi danışmak için dilediğiniz zaman kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz. Kliniğimizde Türkiye’de ilk defa kurulan özel bir kolposkopi bulunmaktadır. Yeşil filitreleme ile farklı dokuyu tespit etme işleminde başarıyı arttırmaktadır.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi