Doğal Doğum

Doğal Doğum Ankara

Doğal doğum yani normal doğum; bebeğin herhangi bir dış müdahale olmadan dünyaya gelmesidir. Anne ve bebeğin güçlü kurduğu güçlü bağı desteklediği için uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda kadın için de bambaşka bir deneyim olması nedeniyle birçok soruyu ve korkuyu beraberinde getirmektedir. Bu yazıda, doğal doğum sırasında neler yaşandığı ve doğal doğumun kadın bedeninde ne gibi değişikliklere yol açtığı üzerinde duracağız.

Gebelik ve doğum süreci hakkında daha fazla bilgi almak için Ankara’daki kliniğimizi arayabilirsiniz. Hafta hafta gebelik sürecinizi değerlendirerek doğum sürecinizi birlikte planlamak için Prof. Dr. Nuray Bozkurt’tan randevu alabilirsiniz.

Normal Doğum Nasıl Gerçekleşir?

Normal doğum gerçekleşmeden önce beden hafif kasılmalarla doğum anının yaklaştığına dair sinyallerini verir. “Braxton Hicks” adı verilen hafif kasılmalar, doğumun erken belirtilerinden biridir. Sık sık doğum sancıları ile karıştırılan bu kasılmalar doğum yaklaşırken ara ara hissedilir ve genellikle dinlenme ile geçer.

Gebelik boyunca rahim ağzı yumuşak bir tıkaçla kapalıdır. Doğum başlamadan önce bu tıkaç dışarı atılır ve hafif kanlı bir akıntı gerçekleşir. Gebelik anında amnion zarı yırtılır ve içerideki amnion sıvısı dışarı taşmaya başlar. “Suyun gelmesi” olarak da bilinen bu durumun doğumun başladığının en belirgin göstergesidir. Bu süreçten sonra bebeğin başı iyice aşağı, annenin rahim ağzına doğru yerleşir ve rahim düzensiz kasılmalarla bebeğin dışarı çıkmasına yardımcı olur.

Doğal Doğumun Avantajları Nelerdir?

Doğum anı ile ilgili kaygılar sezaryen doğuma olan yönelimi artırabilir. Sezaryen doğum, gerekli durumlarda hayat kurtarıcı ve gayet sağlıklı bir seçenek olsa da, doğal doğumun anne ve bebek sağlığı açısından avantajları oldukça fazladır. Doğal doğum, doğum esnasında annenin salgıladığı hormonlar ve bebeğin hissettiği titreşimler nedeniyle anne ve bebek arasındaki bağı kuvvetlendirir. Doğal doğum esnasında salgılanan oksitosin, endorfin ve kotekolaminler anne için bambaşka bir deneyimin kapılarını aralar. Doğumu kolaylaştıran bu hormonlar aynı zamanda kasılmaların düzenlenmesini ve bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesini de sağlar.

Doğal doğum;

  • Doğum süresinin kısalmasını
  • Doğumdan sonra iyileşme süresinin kısa olmasını
  • Anne ve bebek arasındaki etkileşimin yüksek olmasını sağlar.

Bununla birlikte doğumdan sonra bebek anında annenin kucağına verilir. İlk karşılaşmada yaşanan bu temas, aile için unutulmaz bir deneyimdir ve aile bağlarının güçlenmesini sağlar.

Normal Doğuma Hazırlık Süreci

Tabii ki normal doğumun rahat bir şekilde gerçekleşmesi için fiziksel ve psikolojik koşulların uygun olması gerekir. Kadın doğum esnasında ne kadar rahat olursa doğum o kadar rahat gerçekleşir ve kasılmalar o kadar düzenli olur. Anne adayı bu süreçte kaslarını gevşetmek, kendini psikolojik ve fiziksel olarak doğuma hazırlamak için pilates ve yoga gibi egzersizler yapabilir. Özellikle nefesin düzenlenmesini sağladığı için bu egzersizlerin doğal doğuma olumlu etkileri büyüktür. Doğal doğum hakkında bilgilenmek ve diğer annelerin deneyimlerini dinlemek de kadının normal doğum hakkında kendini rahat hissetmesini sağlar. Doğal doğum hakkında edinilen bilgi çoğaldıkça, annenin kaygıları da azalacaktır.

Doktora Güvenmek Önemli

Doğal doğumun sorunsuz yapılabilmesindeki en önemli etkenlerden biri -belki de en önemlisi- de güvendir. Gebelik sürecinde doktor ve anne adayının arasındaki güven ve etkileşim yüksektir. Düzenli olarak yapılan rutin kontroller ve bilgi alışverişi, doktor ile anne arasındaki güven bağının pekişmesini sağlayan bir süreçtir. Ankara’nın güvenilir doğal doğum uzmanlarından olan Prof. Dr. Nuray Bozkurt, birçok anne adayının doğum anında kendini rahat ve güvende hissetmesine yardımcı olmuştur. Eğer siz de Ankara’da güvenebileceğiniz bir kadın doğum uzmanı arıyorsanız kliniğimizle iletişime geçebillir ve randevu alabilirsiniz.

Fiziksel ve Ruhsal Olarak Hazır Olunmalı

Doğal doğumun gerçekleşmesi için hastanın fiziksel özellikleri de dikkate alınmalıdır. Bazı hastalar, riskli doğum veya erken doğum nedeniyle mecburen sezaryen doğum yapmaktadır. Daha önce de belirttiğimiz gibi; anne ve bebeğin hayatını riske atan bu durumlarda sezaryen doğum yapmak en sağlıklısıdır ve gayet güvenilir bir yöntemdir. Bu nedenle normal doğum kararı almadan önce doktor ve annenin bu konuyu konuşmaları ve anne adayının hem fiziksel hem de ruhsal olarak doğuma hazır olması önemlidir.

Doğal doğum, annenin yaşayabileceği en özel deneyimlerden biridir. Tüm bu koşullar sağlandığında sorunsuz bir şekilde gerçekleşen normal doğum, anne ve bebeğin daha güçlü bağlara sahip olmasını sağlar. Doğal doğum, sezaryen, riskli doğum, gebelik ve erken gebelik süreci ile ilgili tüm sorularınızı kliniğimize danışabilir ve ihtiyacınız olan yanıtları alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi