Histeroskopi

Histeroskopi Ankara

Histeroskopi, rahim duvarı ve rahim içindeki rahatsızlıkların özel bir kamera ile görüntülenmesini ve aynı anda tedavi edilmesini sağlayan bir yöntemdir. Rahim içine histeroskop adı verilen bir cihazla girilir. Bu cihazın ucunda bulunan yüksek çözünürlüklü kameralar sayesinde rahim içindeki sorunlar teşhis edilebilir. Özellikle kısırlık gibi nedeni zor saptanan rahim ve yumurtalık rahatsızlıklarının kesin tanısında sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Histeroskopinin en büyük avantajlarından biri görüntüleme sırasında tedavi de yapılabilmesidir. Histeroskopinin diğer avantajlarından yazımızın devamında bahsedeceğiz. Ankara’da histeroskopi tedavisi ve fiyatları hakkında bilgi almak için ise kliniğimizi arayabilir ve Prof. Dr. Nuray Bozkurt’tan randevu alabilirsiniz.

Histeroskopi Nedir?

Histeroskopi, yaklaşık 7 mm kalınlığındaki kamera ile rahmin içerisinden yapılan bir görüntüleme ve tedavi yöntemidir. Radyolojik tetkiklerle kesin tanının konulamadığı durumlarda histeroskopi yapılabilir. Rahatsızlığın bulguları gözlendiği anda tedaviye başlanabilir. Doktor kararına göre lokal ya da genel anestezi ile yapılabilir. Bu nedenle hasta hiçbir şey hissetmez. İyileşme süreci açık ameliyata göre çok daha kısadır. Büyük ameliyat kesileri olmadığı için de enfeksiyon riski daha az olmaktadır.

Histeroskopi Neden Yapılır?

Histeroskopi, rahim içinde yer alan birçok rahatsızlığın tanısı için yapılabilir. Histeroskopi;

  • Kısırlığın tanı ve tedavisi
  • Rahim içi ve rahim yapısı ile ilgili sorunların tanı ve tedavisi
  • Rahim perdesi, polip, miyom, rahim yapışıklıkları,
  • Miyom ve rahim urları
  • Tüplerin kapatılması -ya da tersine- tıkanıklıkların giderilmesi
  • Kanser şüphesi olan doku ve tümörlerin tedavisinde yapılabilir.

Histeroskopi ile Kısırlık Tedavisi

Histeroskopi, doğrudan kısırlık tedavisinde kullanılmasa da kısırlığı meydana getiren sebeplerin ortaya çıkarılması ve tedavi edilmesinde kullanılan bir yöntemdir. Kısırlığa neden olan, rahim içi polipler, perde ve yapışıklıklar histeroskopi ile tedavi edilebilir. Histeroskopi tedavisi, bu yönüyle tüp bebek tedavisinde başarıyı artırabilmektedir.

Histeroskopi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Histeroskopi anesteziye ihtiyaç duymadan yapılabileceği gibi lokal anestezi altında da yapılabilir. Eğer sadece görüntüleme değil, aynı zamanda tedavi de yapılacaksa genelde lokal anestezi tercih edilir. Anestezi uygulandıktan sonra mikro boyutlarda olan histeroskop rahim ağzından vajene sokulur. Histeroskop ameliyatına özel sıvılarla operasyon yapılacak bölge şişirilir. Sonrasında histeroskop görüntüsü monitöre aktarılır ve rahimde perde, yapışıklık ya da polip, miyom olup olmadığı kontrol edilir. Uygun tedavi yapıldıktan sonra operasyon sonlanır ve hasta istirahate alınır.

Histeroskopi Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci

Kısa bir istirahatten sonra hastalar taburcu edilir. Histeroskopi işleminde hastanede kalmaya gerek yoktur. İşlem sonrasında hafif ağrı hissedilebilir. Ağrı hissinin az olması için uygun ağrı kesiciler, doktor tarafından reçete edilir. Histeroskopi ameliyatı, rahim içi hastalıklarla ilgili en etkili ve güvenilir çözümlerden biridir. Özellikle miyom ve polip gibi zararsız kitlelerin alınmasında histeroskopi en çok başvurulan yöntemlerden biridir.

Histeroskopi, yan etkisi yok denecek kadar az olan bir ameliyattır. Fakat her ameliyatta olduğu gibi nadir görülen riskler histeroskopi ameliyatında da mevcuttur. Görüntüleme sırasında rahim ağzının yaralanması, kanama, enfeksiyon ve anesteziden kaynaklanan sorunlar histeroskopi ameliyatında görülen nadir risklerdendir.

Ankara Histeroskopi Fiyatları

Histeroskopi ameliyatı, kısırlığın tanısında, miyom ve poliplerin giderilmesinde kullanılan en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Histeroskopi ameliyatının fiyatları ise yapılacak işleme göre değişmektedir. Sadece tanı yapılan histeroskopi ameliyatlarının fiyatları ile tanı ve tedavi amacıyla yapılan histeroskopi ameliyatının fiyatları farklıdır. 2023 Ankara histeroskopi fiyatları ve operasyonun detayları hakkında bilgi almak için kliniğimizi arayabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi