Kapalı Polip Ameliyatı

Kapalı Polip Ameliyatı Ankara

Polipler, vücudun farklı kısımlarında görülen, genellikle iyi huylu tümörlerdir. Rahimdeki polipler kısırlığa, adet düzensizliklerine ve aşırı kanamalara neden olabilmektedir. Bu durumda, poliplerin cerrahi işlemle alınması gerekebilir. Kapalı polip ameliyatı, enfeksiyon riskini azaltan ve iyileşme sürecini kısaltan modern bir cerrahi yöntemdir. Günümüzde polip ameliyatlarının çoğu kapalı polip ameliyatı ile yapılmaktadır. Histeroskopi adı verilen kapalı polip ameliyatı aynı zamanda karın bölgesinin ve rahmin detaylı olarak görüntülenmesine de olanak sağlayan bir yöntemdir. Yazımızın devamında kapalı polip ameliyatı hakkında daha detaylı bilgiyi bulabilirsiniz. Poliplerin tanı ve tedavisi için ise Ankara’daki kliniğimizle iletişime geçebilir ve Prof. Dr. Nuray Bozkurt’tan randevu alabilirsiniz.

Servikal Polip Nedir?

Polipler; rahim, rahim ağzı, endometrium dokusu, bağırsaklar ve gırtlak gibi vücudun farklı bölgelerine yerleşen tümör yapılarıdır. Çoğunlukla iyi huyludurlar ve herhangi bir şikâyete neden olmazlar. Servikal polipler ise rahim ağzı polipleri olarak bilinen ve kadınlarda sık görülen polip türleridir.

Kapalı Polip Ameliyatı Nedir?

Polipler genellikle belirti vermese de rahim bölgesinde görülen polipler rutin jinekolojik muayenelerde ortaya çıkabilir. Bazı kadınlarda, polipin boyutuna bağlı olarak aşırı adet kanamaları, adet düzensizlikleri ve gebe kalmada zorluk gibi şikâyetler yaratabilirler. Bu durumda poliplerin cerrahi yöntemlerle alınması uygun görülebilir. Kapalı polip ameliyatı, bu tür vakalarda en etkin sonuçları veren cerrahi yöntemlerden biridir. Histeroskop adı verilen bir mikro kamera ile detaylı görüntülenen bölgede aynı zamanda tedavi de yapılabilir. Bu nedenle histeroskopi işlemine hem tanı hem de tedavi amacıyla başvurulabilir. Peki kapalı polip ameliyatının açık cerrahi işlemden farkı nedir?

Kapalı Polip Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Kapalı polip ameliyatının en büyük avantajı iyileşme sürecindeki olumlu etkileridir. Kapalı polip ameliyatlarında ise kesi yapılmaz. Bu nedenle enfeksiyon riski yok denecek kadar azdır. Kapalı polip ameliyatının diğer avantajları ise;

  • Operasyondan sonra rahim içinde yapışıklık oluşma riski azdır.
  • Ameliyat sonrası iz kalmaz. Bu nedenle estetik kaygılara neden olmaz.
  • Ameliyat sonrasında ağrı ve acı hissi genellikle olmaz ya da kısa sürer.
  • Kapalı polip ameliyatından sonra hasta ertesi gün bile günlük hayatına dönebilmektedir.

Kapalı Polip Ameliyatı Neden Yapılır?

Hastanın kapalı polip ameliyatına ihtiyacı olup olmadığı kadın doğum uzmanları tarafından belirlenir. Eğer polipler kadının gebe kalmasını engelleyecek boyuttaysa ya da adet döneminde sorunlar yaşanmasına neden oluyorsa kapalı polip ameliyatına başvurulabilir. Kapalı polip ameliyatı ile;

  • Kısırlığın tanı ve tedavisi
  • Düşüklere neden olan rahim içi bozuklukların tedavisi
  • Aşırı adet kanamalarının tedavi edilmesi
  • Adet düzensizliklerinin giderilmesi amaçlanabilir.

Kapalı Polip Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Açık ameliyata göre iyileşme süresi çok daha kısa olsa da kapalı polip ameliyatından sonra da bazı noktalarda ekstra özen gösterilmesi gerekebilir. Sonuç olarak her cerrahi işlem beraberinde bazı riskleri getirmektedir. Bu nedenle hasta bir süre doktorun reçete ettiği ağrı kesici ve ilaçları kullanmalı, kişisel bakımına özen göstermelidir. Eğer kapalı polip ameliyatından sonra aşırı vajinal kanama, kötü kokulu akıntı, şiddetli karın ağrısı ve ateş gibi yan etkiler gözlemlenirse mutlaka yeniden doktorunuza başvurmanız gerekir. Bunun dışında, operasyondan sonra hafif kanamalar, kasıkta kramplar ve ağrı hissinin olması normaldir.

Ankara Kapalı Polip Ameliyatı Fiyatları

Ankara kapalı polip ameliyatı fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için kliniğimizi arayabilir ve histeroskopi işlemi hakkında merak ettiklerinizi Prof. Dr. Nuray Bozkurt’a danışabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi