Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Ankara

Günümüzde, rahim ve yumurtalıklarla ilgili sorunların çözümünde en çok kullanılan yöntemlerden biri kapalı ameliyatlardır. Yumurtalık kistlerinin tanı ve tedavisi için de yapılabilen  kapalı yumurtalık kisti ameliyatı sayesinde kısırlık, düzensiz adet kanamaları ve adet döneminde yoğun sancı gibi sorunlar çözülebilmektedir. Özellikle küçük olmasına rağmen adet düzenini bozan ya da aşırı kanamalara neden olan kistler, kapalı ameliyat ile kolayca alınabilmektedir. Prof. Dr. Nuray Bozkurt, Ankara’da, kapalı yumurtalık kisti ameliyatları sayesinde farklı boyutlarda ve farklı özelliklerdeki birçok kistin tedavisini yapmaktadır. Kapalı ameliyat gerektiren yumurtalık kistleri hakkında bilgi almak için kliniğimizi arayabilirsiniz.

Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık kistleri kimi zaman hiçbir belirti vermez. Fakat bazı hastalarda adet döngüsü, yoğunluğu, sıklığı ve adet sancısının şiddeti ile ilgili sorunlara yol açabilirler. Kistler büyüyüp rahmi sardıkça kısırlık sorunu ortaya çıkabilir. Kistler ilaç tedavisine yanıt vermiyor ve hastanın günlük hayatını olumsuz etkiliyorsa yumurta kistlerinin ameliyat ile alınması söz konusu olabilir. Kapalı yumurtalık kisti ameliyatları, bu sürecin oldukça kolay ve acısız şekilde tamamlanmasına yardımcı olmaktadır.

Laparoskopik Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nedir?

Yazımıza konu olan “kapalı yumurtalık kisti ameliyatı”, diğer adıyla laparoskopik yumurtalık kisti olarak bilinmektedir. Eğer hastanın durumu ve kistin boyu/büyüklüğü uygunsa laparoskopik yani kapalı ameliyat tekniği ile yumurtalık kisti ameliyatları yapılabilmektedir. Kapalı yumurtalık kisti ameliyatının en büyük avantajı aynı anda hem tanı hem de tedavi işleminin yapılabilmesidir. İçerideki bölgenin yüksek çözünürlüklü kameralarla, operasyon boyunca takip ediliyor olması da kapalı ameliyatın sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını sağlar. Yumurtalık kisti ameliyatlarında başarılı sonuçlar veren hem de hastanın iyileşme sürecini daha hızlı tamamlamasına yardımcı olan bir operasyondur. Özellikle endometrioma (çikolata kisti) gibi kist ameliyatlarında ileri düzey laparoskopik cerrah tarafından yapılması over rezervinin korunmasında önemli olmaktadır.

Laparoskopik Yumurtalık Kisti Ameliyatı Neden Yapılır?

Laparoskopik yumurtalık kisti ameliyatı, yumurtalıktaki kistlerin büyüyerek rahme zarar verdiği, gebeliği engellediği ve adet düzensizliklerine neden olduğu durumlarda yapılır. Eğer kist 8 cm’den küçükse ve hasta henüz gençse genellikle ameliyat tercih edilmez. Fakat hastanın yaşının yükseldiği ve gebe kalmanın zorlaştığı durumlarda yumurtalık kisti ameliyatına başvurulabilir.

Laparoskopik ameliyat gerektiren kistler:

  • Yumurtalıklardaki kistlerin büyük olduğu durumlar
  • Kistlerin patladığı ve şiddetli kanamaya neden olduğu durumlar
  • Ultrasonografik görüntülemelerde kötü huylu doku oluşumu
  • Kanser benzeri kist yapıları

Laparoskopi ile Yumurtalık Kisti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Yumurtalık kisti ameliyatlarının süresi genelde 0,5 – 2 saat arası değişir. Laparoskopi ile yumurtalık kisti ameliyatının ayırıcı yanı; ameliyattan sonraki iyileşme sürecini ciddi anlamda kısaltmasıdır.

Laparoskopi ile Yumurtalık Kisti Ameliyatından Sonra İyileşme

Laparoskopi ile rahimden yalnızca kistik dokular çıkarıldıysa hasta 15 – 20 gün arasında iyileşir. Laparoskopi ile rahim alma işlemi de yapılabilmektedir. Eğer laparoskopi ile kistler alınırken tüm yumurtalıkların alınmasına karar verilirse bu durumda iyileşme süresi 30 günü bulabilir.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Sonrası Adet Dönemi Ne Zaman Başlar?

Yumurtalık kisti ameliyatından sonra adet dönemi genellikle 1 ay sonra başlar. Adet döngüsü sağlıklı bir şekilde devam eder. Hatta adet düzensizliği nedeniyle yumurtalık kisti ameliyatı olan hastalar, adet düzenlerinin düzeldiğini fark edebilirler. Fakat işlem sırasında uygulanan anestezi, değişen vücut düzeni ve ameliyat stresi nedeniyle bazı hastalarda adet gecikmesi görülebilir. Ameliyat sonrası takip döneminde doktorunuz size bu konuda gerekli bilgiyi verecektir.

Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Ankara

Ankara’daki pek çok klinik, kapalı yumurtalık kisti ameliyatı yapmaktadır. Yumurtalık kistleri, sık karşılaştığımız bir sorun olmasına rağmen dikkatli incelenmesi gereken dokulardır. Bu nedenle önemli olan bilgi ve deneyimine güvendiğiniz bir doktorla süreci tamamlamaktır. Ankara’daki kliniğimizle iletişime geçerek Prof. Dr. Nuray Bozkurt ile görüşebilir ve bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi