Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi

Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi Ankara

İnkontinans olarak bilinen idrar kaçırma hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen bir rahatsızlıktır. Fakat kadın anatomisi bu probleme daha yatkın olduğu için genellikle kadınlarda görülmektedir. Her yaştan kadın, idrar kaçırma sorunu yaşayabilir. Şikâyetlerin derecesine göre farklı tedavi yöntemleri izlenebilir. Genç kadınlarda genellikle egzersiz ve gözlemle tedavi yöntemi izlenmektedir. Fakat orta yaş üstü kadınlarda, zayıflayan pelvik kaslarının etkisiyle şikâyetler artabilir. Bu durumda ameliyatla idrar kaçırma tedavisi tercih edilebilir. Günümüzde ise ameliyatın yerini lazerle idrar kaçırma tedavisi almıştır. Bunun nedeni lazer tedavisinin iyileşme süresi kısa olan ve kolay uygulanan bir işlem olmasıdır. Eğer lazer ile idrar tedavisinin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz. İdrar kaçırma ve diğer ürojinekoloji sorunları için ise Ankara’daki kliniğimizle iletişime geçebilir ve Prof. Dr. Nuray Bozkurt’tan randevu alabilirsiniz.

İdrar Kaçırma Neden Olur?

İdrar kaçırma problemi yaşayan yetişkinler bu durumu paylaşmaktan çekinebilirler. Çünkü genellikle çocuklara özgü bir durum olarak görülmektedir. Fakat idrar kaçırma, mesanedeki bazı sorunların işaretçisidir. Pelvik bölgesindeki organların sarkması ve bu bölgedeki kasların zayıflaması sonucunda idrar kaçırma sorunu ortaya çıkabilir. İdrar kaçırma problemi, “sıkışma tipi idrar kaçırma” ve “stres tipi idrar kaçırma” olarak ikiye ayrılmaktadır.

Sıkışma tipi idrar kaçırma; kişinin idrara sıkışması ve mesanenin idrarı uzun süre tutamaması sonucunda oluşan idrar kaçırma tipidir. El yıkama, su sesi duyma, soğukta dışarıda kalma gibi durumlarda yaşanan idrar kaçırmalar buna örnektir.

Stres tipi idrar kaçırma ise karında oluşan basınç sonucunda idrarın kaçırılmasıdır. Öksürmek, gülmek, hapşırmak gibi karın içi basıncını artıran durumlarda idrar kaçırma durumunu ifade eder.

Çoğu durumda, sıkışma tipi idrar kaçırmaların egzersizlerle ve düzenli kontrolle tedavi edilmesi mümkündür. Fakat stres tipi idrar kaçırmada ameliyat ya da lazerle idrar kaçırma tedavisine başvurmak gerekebilir. Menopozda kuruluk tedavisi sonrasında sıkışma tipi idrar kaçırmalarında da lazer tedavisi fayda göstermektedir.

Ameliyatsız İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Modern tıbbın gelişmesiyle birlikte kadın hastalıkları ve doğum alanında uygulanan birçok tedavi de basitleşmeye ve acısız hâle gelmeye başlamıştır. Lazerle idrar kaçırma tedavisi de bunlardan biridir. Lazerle idrar kaçırma tedavisinin amacı; pelvik bölgedeki kasları güçlendirmektir. Estetik işlemlere özel olarak üretilen lazerler, kas ve dokuların gençleşmesini ve daha sıkı hâle gelmesini sağlamaktadır. İşlem sırasında mesanenin alt duvarı ve üretrayı saran kaslara lazer uygulaması yapılır. Bu bölgedeki kasların güçlenmesi idrar kaçırma sorununu büyük ölçüde ortadan kaldırmaktadır. Ameliyatsız idrar kaçırma tedavisinin en önemli avantajları:

  • Anesteziye ihtiyaç olmadan kısa sürede tamamlanmasıdır.
  • Kesi olmadan tedavi yapılır bu nedenle dikiş izine neden olmaz.
  • Kanama ve ağrı şikâyetleri ameliyatla idrar kaçırma tedavisine göre çok daha azdır.
  • Hasta, ameliyattan sonra hemen günlük hayatına dönebilir.

Lazerle idrar Kaçırma Tedavisi Başarılı mıdır?

Lazerle idrar kaçırma tedavisi, kolay olduğu kadar etkili bir tedavidir. En etkin sonuçlar için ise bir süre beklemek gerekmektedir. Lazerin etkisi kas ve bağ dokularına yavaş yavaş dağılır. İşlemden hemen sonra lazerin olumlu etkileri görülmeye başlar. Ancak en iyi sonuçlar için 6 ay kadar beklemek gerekebilir. Bu süre kişiden kişiye değişmektedir. Çünkü her hastanın yapısı farklıdır ve uygulama yapılan bölgedeki hasarın miktarı değişkendir. Lazerle idrar kaçırma tedavisi yapılan hastalarda, ilk 6 haftada %65 oranında iyileşme gözlenmektedir. Zamanla bu oran artar ve 6. ayda en yüksek orana ulaşır. İlk 6 ayın sonunda, idrar kaçırma şikâyetlerinde %97 oranında iyileşme görülür.

Ankara Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi Fiyatları

Lazerle idrar kaçırma ameliyatı birçok hastada, en etkin sonuçları aldığımız operasyonlardan biridir. Lazer işleminin çok kolay yapılması ve ameliyattan sonraki enfeksiyon riskinin oluşmaması hem hasta hem de doktor açısından çok avantajlıdır. Bu nedenle lazerle idrar kaçırma tedavisine olan talep giderek artmaktadır. Bu noktada hastaların en çok merak ettiklerinden biri de lazer idrar kaçırma tedavisinin fiyatlarıdır. Lazer işlemlerinde fiyatlar, işlem yapılan bölgedeki hasara ve seans sayısına göre değişebilir. Bu nedenle Ankara’da lazerle idrar kaçırma fiyatlarını öğrenmek bizimle doğrudan iletişime geçmeniz en iyi tercih olacaktır. İdrar kaçırma tedavisi de yaptığımız kliniğimizi arayarak Prof. Dr. Nuray Bozkurt’tan detaylı bilgi ve randevu alabilirsiniz. Kliniğimizde bu konuda dünyada en iyi lazer olarak seçilen Fotona Smooth lazer bulunmaktadır.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi