İnfertilite Nedenleri

İnfertilite Nedenleri

Çiftler uzun bir yıldır istemesine rağmen çocuk sahibi olamıyorsa bu durumda kısırlık ihtimalinden söz edilebilir. Bazı durumlarda daha erken araştırma gerekebilir. İnfertilite olarak da bilinen kısırlık, kadın ya da erkekteki fiziksel sorunlardan kaynaklanabilir. İnfertilite tedavisine başlamadan önce, problemin altında yatan nedenleri iyi analiz etmek ve doğru tedavis sürecini belirlemek önemlidir. Kısırlık, çiftlerde umutsuzluğa neden olabilen bir teşhis olmakla beraber uygun yöntemlerle tedavi edilebildiği durumlar da söz konusudur. Bu süreçte infertilite nedenlerinin detaylı olarak değerlendirilmesi ve altta yatan sebeplere uygun tedavi yönteminin belirlenmesi gerekmektedir.

Kısır Olmak Ne Demek?

İnfertilite yani kısırlık; 1 yıldan uzun süredir, haftada 2 – 3 kez cinsel birleşme yaşanmasına rağmen gebelik olmaması durumudur. Üreme sistemi ile ilgili bazı durumlar gebeliğin gecikmesine ya da olmamasına neden olabilir. Günümüzde gelişen tıbbi tedavi yöntemleri ile bu sorunların çoğunun tedavisi mümkündür. Önemli olan hasta öyküsünün doğru analiz edilmesi ve tüm sorunlar ortadan kalkmadan umutsuzluğa kapılmamak gerektiğini akılda bulundurmaktır.

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda infertilite yani kısırlığa neden olan sebepler rahim, yumurtalık ve tüplerdeki sorunlardan kaynaklanabilir. Aynı zamanda aşırı kilo ve hormonal sorunların da kısırlık problemine neden olduğu bilinmektedir. Birçok kadında bulunan, “çikolata kisti” olarak adlandırılan kistik dokular da tedavi edilmediğinde gebeliği engelleyebilir. Kısırlığın sebeplerinin tam olarak anlaşılması için öncelikle kapsamlı jinekolojik muayenenin yapılması gerekir. Ultrason, elle muayene ve spekulum ile yapılan muayene sonucunda rahim ve yumurtalıkların durumu görüntülenir. Gerekirse histeroskopi ile hem tanı hem de tedavi yapılabilir. İnceleme sürecinde, en sık karşılaştığımız, kadınlarda kısırlığa neden olan bazı bulgular şunlardır:

 • Tüplerle ilgili sorunlar (tıkanıklık, tahribat ve yapışıklıklar)
 • Rahim içindeki yapışık dokular ve endometriozis rahatsızlığı
 • Karın içi ve vajinada geçirilen şiddetli enfeksiyonlar
 • Yumurtlama bozukluğu
 • Yumurta rezervinin düşük olması
 • Polikistik over sendromu ve rahimdeki büyük kistik oluşumlar
 • Erken menopoz
 • Aşırı kilo ve obezite
 • Zararlı madde kullanımı ve uyuşturucu bağımlılığı

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Kısırlık söz konusu olduğunda, hem erkek hem de kadının sağlık durumu dikkate alınmalıdır. Bazen kadının üreme sisteminde hiçbir sorun olmasa da erkeğin sperm üretimi ve sperm kalitesi ile ilgili sorunlar nedeniyle kısırlık oluşabilmektedir. Erkeklerde kısırlığın önemli nedenlerinden biri “azospermi” denilen rahatsızlıktır. Menide hiç spermin olmaması anlamına gelen bu durum; doğuştan ya da sonradan cinsel organdaki kanalların tıkanmasından kaynaklanabilir. Azospermi tedavisinde genel olarak cerrahi operasyon tercih edilir. Azospermi dışında kısırlığa neden olan diğer faktörleri de sayacak olursak;

 • Spermlerin hareketsiz ve az olması
 • Spermin kendi yapısı ile ilgili sorunlar
 • Hormonal problemler
 • İnmemiş testis rahatsızlığı
 • Su çiçeği, kabakulak gibi çocukluk hastalarından kalan tahribatlar
 • Testislere giden damarların yapısındaki sorunlar
 • Genetik hastalıklar
 • Sertleşme ve erken boşalma gibi cinsel fonksiyon bozuklukları
 • Alkol ve tütün ürünlerinin aşırı tüketimi

İnfertilite Tedavisinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Günümüzde, infertilite tedavisinin en etkin tedavisi “tüp bebek tedavisi”dir. En az 1 yıl denemesine rağmen bebek sahibi olamayan çiftler, tüp bebek yöntemiyle kolayca çocuk sahibi olabilmektedir. Bunun yanında, erkekten kaynaklanan infertilite sorunlarında spermlerin yumurtayı dölleyebilmesi için “aşılama” tedavisi de uygulanmaktadır. İnfertilite durumunda, her hastanın tedavi süreci ve ihtiyaçları farklıdır. Bu nedenle -tüp bebek ve aşılama en bilindik yöntemler olsa da- daha pek çok tedavi yönteminden söz edebiliriz. Ankara’daki kliniğimizi arayarak infertilite tedavisi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ankara Kısırlık Tedavisi Fiyatları Nedir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kısırlık tedavisi, her hastamız için özel olarak planladığımız bir süreçtir. Bu nedenle kısırlık tedavisi fiyatlarında sabit değerlerden söz edilemez. Fakat Ankara’daki kliniğimizi ziyaret ederek Prof. Dr. Nuray Bozkurt’a muayene olabilir ve size uygun kısırlık tedavisinin fiyatını öğrenebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi