Kapalı Rahim Perde Ameliyatı

Kapalı Rahim Perde Ameliyatı Ankara

Kısırlığın nedeni hem anne hem de baba adayından kaynaklanan birçok farklı soruna dayanabilir. Anneden kaynaklı kısırlık problemleri arasında rahim anormalliklerini de sayabiliriz. Rahmin ya da vajenin normalden farklı olması, embriyonun rahme tutunmasını ya da doğru şekilde yerleşmesini engelleyebilir. Bu rahim anormallikleri arasında en sık karşılaştığımız; septum adı verilen rahim içi perdelerdir. Bu perdeler erken ya da geç düşüklere ve erken doğuma neden olabilmektedir. Günümüzde kapalı ameliyat yöntemiyle rahim perde ameliyatı yapmak mümkündür. Kapalı rahim perde ameliyatı rahimdeki perdenin durumunu ve rahatsızlığın şiddetini anlamamıza yardımcı olurken, aynı anda rahim perdesi tedavisi yapabilmemize de olanak tanımaktadır. Eğer siz de gebe kalma ile ilgili sorunlarınızın altında rahim içi perde olduğundan şüphe ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Ankara’da, kapalı rahim perde ameliyatı ile kesin tanı ve tedavi için kliniğimizi arayabilir ve Prof. Dr. Nuray Bozkurt’tan randevu alabilirsiniz.

Septum (Rahim İçi Perde) Nedir?

Septum yani rahim içi perde, füzyon(birleşme) hataları olarak bildiğimiz rahim anormalliklerinin başında gelir. Füzyon hataları; rahim ve vajenin gelişmeye iki parça hâlinde başlayıp, buluşmaları gereken yerde birleşmemesinden kaynaklanır. Rahim ve vajenin gelişim sürecinde oluştuğundan genelde doğumsal bir problemdir. Rahim içi perde de füzyon hatalarının başında gelmektedir. Septum vakalarında rahim perdeye benzer bir zar dokusu ile ikiye bölünmüştür. Bu perde rahmin içinde enine ya da dikine konumda bulunabilir. Rahmin ne kadar büyük bir bölümünü kapladığına göre hafif, orta ya da şiddetli olarak seyredebilir. Genellikle gebelikle ilgili problemler oluştuğunda farkına varılan bir sorundur. Çünkü septum, erken doğumun en bilindik nedenleri arasındadır.

Rahimde Perde Varken Hamile Kalınır mı?

Rahim perdesi genellikle gebe kalmaya engel olmaz. Fakat gebeliğin sağlıklı şekilde tamamlanmasına engel olan bir rahatsızlıktır. Rahmin normal genişliği bebeğin büyüyüp, gelişmesi için ideal boyutlardadır. Rahimde perde olması durumunda bebek büyüdükçe perdenin bir kısmında sıkışır. Böylece rahmin içine tam olarak yeleşemez ve erken düşükler görülebilir. Geçmişte, septum sadece geç düşüklerle ilişkilendirilirken günümüzde erken düşüklere sebep olduğu da kabul edilmektedir. Kısırlığın en büyük nedenlerinden biri olan septum, teşhis ve tedavi edilmediğinde tekrarlayan düşüklere neden olabilir. Bu durum, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin hem ruhsal hem de bedenen yorulmasına neden olabilir.

Rahimde Perde Ultrasonda Belli Olur mu?

Rahimde perde vajinal ultrason ile teşhis edilebilen bir rahatsızlıktır. Gerekli durumlarda ilaçlı rahim filmi (HSG) çekilmesi de gerekebilir. Bunun dışında perdenin konumunu ve rahatsızlığın şiddetini tam olarak tespit edebilmek için histeroskopi yapılabilir. Histeroskopi, aynı zamanda, rahimde perdenin en etkin tedavisidir. Bu nedenle histeroskopi yani kapalı rahim perde ameliyatı ile perdenin durumu tam olarak saptanabilir ve tedavisi yapılabilir.

Kapalı Rahim Perde Ameliyatı (Histeroskopi ile Rahimde Perde Tedavisi)

Histeroskopi, günümüzde, kadın doğum alanındaki birçok rahatsızlığın çözümü olduğu gibi rahimde perde sorununa da çözüm olmaktadır. Gerekli durumlarda laparoskopi ile de rahimde perde tedavisi yapılsa da tedavide ilk tercih histeroskopi olmaktadır. Kapalı rahim perde ameliyatı sırasında, yapılan ince bir kesiden hem bölgedeki anormallik net bir şekilde görülür hem de tedavisi yapılabilir. Açık rahim ameliyatlarına göre çok daha kolay, iyileşme süresi kısa olan bir işlemdir. Kapalı rahim perde ameliyatı yaklaşık 20 dakika sürer ve hastanede yatışa gerek kalmadan hasta taburcu edilir. Enfeksiyon riski oldukça düşüktür ve ameliyat sonrası komplikasyonlar yok denecek kadar azdır.

Kapalı Rahim Perde Ameliyatından Sonra Gebelik

Kısırlık nedenleri arasında sayılan rahimde perde, tedavi edilmediğinde düşüklerin tekrarlamasına neden olabilir. Kapalı rahim perde ameliyatından sonra bölgedeki anormallik giderildiği için bebeğin rahme tutunması ve sağlıklı bir şekilde büyümesi mümkündür. Bu nedenle ameliyattan sonra, hastalarımızın yaklaşık %90’ı sağlıklı bir şekilde gebe kalmakta ve çocuk sahibi olabilmektedir.

Ankara Kapalı Rahimde Perde Ameliyatı Fiyatları

Histeroskopi fiyatları, işlemin yapılacağı bölgeye ve operasyonun hangi amaçla yapıldığına göre değişir. Ankara’da rahimde perde ameliyatı, histeroskopi yöntemiyle farklı kadın doğum kliniklerinde yapılabilir. 2023 Ankara kapalı rahimde perde ameliyatı fiyatlarını öğrenmek ve operasyon hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi