Tot Ameliyatı

TOT Ameliyatı Ankara

TOT ameliyatı; idrar kaçırma problemlerinde en kalıcı ve etkin çözümü sağlayan tedavilerden biridir. İlerleyen yaş ve doğumların etkisiyle pelvik bölgesindeki kasların zayıflaması, kadınlarda sıkça karşılaştığımız bir durumdur. Bu zayıflama arttıkça idrar kaçırma problemine neden olabilir. İdrar kaçırma, kronik hâle geldiğinde kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyebilir. Topluluk içinde kendini rahat hissetmemesine neden olabilir. Mesane boynunun kaldırılması amacıyla yapılan TOT ve TVT ameliyatları, idrar kaçırma probleminin ortadan kalkmasına ve kişinin günlük yaşamına rahat bir şekilde devam edebilmesine yardımcı olur. İdrar kaçırma, TOT, TVT ameliyatları hakkında daha fazla bilgi almak ve Ankara’da TOT fiyatlarını öğrenmek için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

TOT Ameliyatı Nedir?

“Trans Obturator Tape”nin kısaltması olan TOT ameliyatı, idrar kaçırma sorununa getirilen cerrahi bir çözümdür. TOT ameliyatı kesin ve başarılı sonuçlar vaat etmektedir. Ameliyatla amaçlanan; mesanenin çevresindeki zayıflayan kasların tıbbi bantlarla güçlendirilmesidir. “Askı ameliyatı” olarak da bilinmektedir. Hastanın durumuna ve uygunluğuna göre TOT ameliyatı yerine TVT ameliyatı da yapılabilmektedir. TVT ameliyatının açılımı ise “Tension Free Vaginal Tape”dir. TOT ve TVT arasındaki temel fark; mesaneyi asmak için idrar yoluna ulaşma şeklidir. Hastalığın şiddetine ve durumuna bağlı olarak farklı materyallerden yapılan bantlar da kullanılabilir. Bu karar tamamen doktorun teşhis ve değerlendirmesine bağlıdır.

TOT Ameliyatı Nasıl Yapılır?

TOT ameliyatı kas bölgesine yapılan küçük kesiler ile yapılır. İşlem esnasında orta – üretral askı cerrahisine özel yapılan şerit şeklindeki bir ağ idrar yoluna yerleştirilir. Böylece üretra ve mesane kaldırılmış olur. Ameliyatta kullanılan özel bağlar, işlemden sonra çıkarılmaz. Vücudun dışından kesinlikle görünmez bu nedenle estetik kaygılara neden olmaz. Amaç, tamamen iç bölgeden mesanenin yukarı doğru desteklenmesi ve idrar kaçırmanın engellenmesidir. Ameliyatta kullanılan dikişler, ameliyat sonrası iyileşme süreci devam ederken kendiliğinden düşer.

TOT Ameliyatından Sonra Cinsel İlişkiye Girilebilir mi?

Operasyon, cinsel fonksiyonlara engel olmadan idrar kaçırma sorununun ortadan kaldırılmasını sağlar. Bu nedenle TOT ameliyatından sonra cinsel ilişki sağlıklı bir şekilde devam edebilir. Fakat doktorun tavsiye edeceği cinsel perhiz süresine uymak, çabuk iyileşmek açısından önemlidir. Bu süre genellikle 1,5 aydır. Ancak hastanın iyileşme hızı, operasyonun nasıl geçtiği ve riskler de değerlendirilerek bu süre kişiden kişiye değişebilir. Ameliyatın başarı oranı %60 ile %80 arasında değişmektedir.

TOT Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

TOT ameliyatı sonrası tamamen iyileşme 1 – 1,5 ayı bulabilir. Her ameliyat gibi sonrasında enfeksiyon riski olan bir işlemdir. Bu nedenle ameliyat sonrası bakım ve dinlenme çok önemlidir. Hasta, doktorun yönlendirmelerini doğru takip eder ve istirahat ederse bu süreci hiçbir risk olmadan atlatabilir.

  • Öncelikle kişisel hijyene dikkat etmek gerekir. Çünkü vücut bakteri ve mikroplara her zamankinden daha açıktır. Enfeksiyon kapıldığı takdirde iyileşme süresi çok daha uzun ve zahmetli olmaktadır.
  • Hastanın, batın içi basınç yaratacak durumlardan kaçınması gerekmektedir. Bu durumlara örnek olarak kabızlığı verebiliriz. Bu nedenle hastanın lifli gıdalardan oluşan, bağırsakları zorlamayacak bir diyet programı hazırlaması ve tam anlamıyla iyileşene kadar bu listeye uyması tavsiye edilir.
  • TOT ameliyatından 1 – 2 gün sonra banyo yapılabilir. Ancak -eğer alışkanlık varsa- vajinal duştan uzak durmak gerekir.

Ankara TOT Ameliyatı Fiyatları

İdrar kaçırma ameliyatlarında doktor yönlendirmesi oldukça önemlidir. Bazı idrar kaçırma sorunları hastanın günlük hayatını engellemez ve sadece egzersizlerle giderilebilir. İdrar kaçırma ameliyatları, genellikle, durumu oldukça ciddi olan ve yapılan tetkiklerde pelvik organlarda sarkmalara rastlanan hastalara yapılmaktadır. TOT ve TVT ameliyatlarından hangisinin yapılacağına ve operasyonun detaylarına ise kadın doğum uzmanları ve cerrahlar tarafından karar verilir. Bu nedenle her operasyonda süreç kişiye özeldir. Ankara’daki kliniğimizi arayarak TOT ameliyatı fiyatları hakkında bilgi alabilir ve idrar kaçırma sorununun tedavisinde Prof. Dr. Nuray Bozkurt’un deneyimine güvenebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi