Rahim Duvarı Kalınlaşması Ankara

Rahim Duvarı Kalınlaşması Ankara

Rahim duvarı kalınlaşması, kadınlarda, her ay adet dönemi öncesinde görülen bir durumdur. Fakat rahim duvarının hormonal dengesizliklere bağlı olarak aşırı kalınlaşması, sağlık açısından risk oluşturur ve aşırı kanamalara neden olabilir. İlerlediği takdirde rahim kanserine yol açabilen ciddi bir rahatsızlıktır. Uzman bir kadın doğum doktoru kontrolünde rahim duvarı kalınlaşması tedavisi yapılabilir ve ileriki dönemlerde oluşabilecek riskler ortadan kaldırılabilir. Bu nedenle rahim duvarı kalınlaşması tedavisine erkenden başlanması ve doğru tedavi yönteminin izlenmesi çok önemlidir. Rahim duvarı kalınlaşması tedavisi için Ankara’daki kliniğimize başvurabilir ve Prof. Dr. Nuray Bozkurt’un deneyimiyle rahim sağlığınızı korumak için gerekli tedavileri öğrenebilirsiniz.

Rahim Duvarı Kalınlaşması (Endometrial Hiperplazi) Nedir?

Rahim duvarı kalınlaşmasında tedavisinde kullanılan yöntemleri anlamak için öncelikle rahim kalınlaşması nedir ve neden olur sorularına yanıt vermek faydalı olacaktır. Rahim duvarı kalınlaşması genellikle rahim kanseri ile anılan bir sorun olmasına rağmen her zaman, doğrudan kanserin belirtisidir diyemeyiz. Rahim duvarındaki kalınlaşmalar, yaşla ya da hormonal bozukluklarla ortaya çıkabilir. Her ay, adet dönemlerinden önce, rahim duvarı gebeliğe hazırlanmak için bir miktar kalınlaşır. Eğer gebelik oluşmazsa kalınlaşan doku pul pul olarak, kanama yoluyla rahimden dışarı atılır. Bu kalınlaşmanın normalden fazla olması ise durmayan, şiddetli kanamalara ve aşırı ağrı şikâyetlerine sebebiyet verebilir.

Östrojen ve progesteron hormonlarının yeterli miktarda ve uyum içinde salgılanması, üreme sisteminin sağlıklı olmasında oldukça önemlidir. eğer östrojen aşırı salgılanırsa ve progesteron hormonu ile dengelenmezse rahim duvarında kalınlaşma görülebilir. Rahim duvarındaki kalınlaşma arttıkça kansere neden olabilmektedir.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Kimlerde Olur?

Tıpta “endometrial hiperplazi” olarak adlandırdığımız rahim duvarı kalınlaşması özellikle polikistik over sendromu olan kadınlarda sık gözlemlediğimiz bir rahatsızlıktır. Bununla birlikte 40 yaş üzeri kadınlar, şeker hastalığı olanlar da yüksek risk grubundadır. Obezite ve aşırı kilonun da rahim duvarı kalınlaşmasına neden olduğu bilinmektedir.

Uzun süreli östrojen kullanımında da, uygun progesteron desteği sağlanmazsa, rahim duvarında kalınlaşma görülebilmektedir.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Belirtileri Nelerdir?

Rahim duvarı kalınlaşmasının en sık görülen belirtisi; şiddetli ağrı ile birlikte, uzun süren adet kanamalarıdır. Östrojenin etkisiyle aşırı kalınlaşan duvarı dokusunu dışarı atabilmek için kanamanın şiddeti ve uzunluğu değişebilir. Rahim duvarındaki aşırı kalınlaşma sonucunda hücreler, anormal yapılanmalara neden olabilir ve bu durum rahim kanserine yol açabilir. Bu nedenle rahim duvarı kalınlaşması, zamanında tedavi edilmesi gereken, ciddi bir rahatsızlıktır.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Nasıl Anlaşılır?

Rahim duvarı kalınlaşması, jinekolojik muayene sırasında kolayca teşhis edilebilen bir rahatsızlıktır. Genellikle ultrason görüntüleri kalınlaşmanın varlığını ve boyutunu saptamak için yeterlidir. Ultrason görüntüsünden alınan sayısal veriler, normal rahim duvarı kalınlığı ile karşılaştırılarak teşhi konulabilir. İlerlemiş vakalarda rahmin durumunu tam olarak gözlemleyebilmek için biyopsi ya da histeroskopiye başvurulabilir. Bu işlemler, bölgede kitle oluşumu olup olmadığını saptamak için de gerekebilir.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Tedavisi Nasıl Olur?

Rahim duvarı kalınlaşması tedavisi çoğunlukla ilaçlar ile yapılır. Aşırı östrojen üretimini dengelemek amacıyla kullanılan progesteron ilaçları kalınlaşmanın durdurulmasına yardımcı olur. Fakat bu noktada, hastanın rahim yapısı ve şikâyetlerini de dikkate alarak en uygun tedavi yönteminin belirlenmesi en doğrusudur. Planlanan rahim duvarı kalınlaşması tedavisi tamamlandıktan sonra yeniden endometrial biyopsiye ihtiyaç duyulabilir. Tedavi tamamlandıktan sonra yapılacak düzenli kontrollerin de olası riskleri erken tespit edebilmek açısından önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Aynı zamanda, rahim duvarındaki kalınlaşma aşırı kilo ya da obeziteden kaynaklanıyorsa hastaya uygun diyet listesinin belirlenmesi de tedavinin daha etkili sonuçlar vermesine yardımcı olacaktır.

Ankara Rahim Duvarı Kalınlaşması Tedavisi

Rahim duvarı kalınlaşması, Ankara’daki birçok klinikte teşhis ve tedavisi yapılabilen bir rahatsızlıktır. Fakat bu noktada ihtiyaçlarınızı doğru belirleyip, size uygun tedavi planını sunacak bir uzmana danışmanız önemlidir. Eğer siz de Ankara’da rahim duvarı kalınlaşması tedavisi görmek istiyorsanız kliniğimizi arayabilir ve Prof. Dr. Nuray Bozkurt’tan randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi