Miyom Tedavisi

Miyom Tedavisi

Miyomlar, rahimde en çok görülen rahatsızlıklardan biridir. İyi huylu tümör olarak tanımlayabileceğimiz miyomlar, aslında düz kas çoğalması sonucunda meydana gelen dokulardır. Oluşumunda birçok faktörün rol oynadığı bilinmektedir. Kadınlarda, özellikle östrojen hormonunun etkisiyle, miyom oluşumu görülebilir. Bununla birlikte genetik ve yapısal faktörlerin de miyom oluşumuna neden olduğu bilinmektedir. Tümör olarak adlandırıldığı için teşhis anında kadınları korkutan miyomlar, genelde iyi huyludur ve hayat kalitesini olumsuz etkileyen yan etkiler göstermezler. Yine de miyomların büyümesini kontrol altında tutmak ve yeni miyom oluşumunu engellemek amacıyla takip edilmesi gerekir. Yazımızda; miyomların nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri ile ilgili genel bilgilere yer vereceğiz. Miyomların tanı ve tedavisi için ise kliniğimizi arayabilir ve Prof. Dr. Nuray Bozkurt’tan randevu alabilirsiniz.

Rahimde Miyom Nedir?

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi miyomlar, rahimde görülen zararsız, genellikle küçük, anormal düz kas çoğalmalarıdır. Yani iyi huylu, küçük tümörlerdir. Üreme çağındaki kadınların %20’sinde görülmektedir. Jinekolojik muayenelerde en sık karşılaştığımız bulgulardan biri de miyomlardır. Genelde günlük hayatı olumsuz etkileyen belirtiler vermezler. Fakat boyutları büyük olduğunda adet döngüsünde düzensizlik ve kasık bölgesinde hafif ağrılara neden olabilirler. Subseröz miyom olarak bilinen, rahim boşluğuna baskı yapan miyomlar ise nadir durumlarda kısırlık, düşük ve erken doğum gibi sorunlara yol açabilirler.

Miyom Kimlerde Görülür?

Rahimdeki miyomlar, üreme çağından itibaren her kadında görülebilir. Hiç doğum yapmamış kadınlarda ise daha fazla görülmektedir. Bununla birlikte kilo artışının da miyom oluşumunu tetiklediği ve var olan miyomların büyümesine neden olduğu bilinmektedir. Genellikle östrojen hormonu ile ilişkilendirilen yapılar olduğu için gebelik döneminde miyomların büyüdüğü ve ağrılara neden olduğu durumlar da olabilir. Miyomlar;

  • Üreme çağına gelmiş her kadında görülebilir.
  • Doğum yapmamış kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır.
  • Kilo artışı miyom oluşumunu tetiklediği için obez kadınlarda daha fazla gözlenir.
  • Erken gebelik kaybı ve tekrarlayan düşük sorunu yaşayan kişilerde miyomlar daha sık görülmektedir.

Miyomlar Nasıl Belli Olur?

Miyomlar genelde belirti vermezler. Birçok kadında jinekolojik muayene sırasında, uzman hekim tarafından fark edilir. Rahmin kasılma yeteneğini etkilediği için birçok miyom türü uzun ve şiddetli adet kanamalarıyla kendini gösterir.

Eğer miyomların boyutları büyükse hastanın şikâyetleri de daha belirgin olabilir. Büyük miyomlar;

  • Karında şişlik
  • Ağrı
  • Hazımsızlık
  • Kabızlık
  • Sık idrara çıkma gibi problemlere neden olabilir.

Submüköz miyomlar ise rahimdeki kavite içindeki saplı miyomlardır. Bu miyomların belirtisi, diğer miyom türlerinden biraz daha farklıdır. Submüköz miyomlar, fazla kanama, enfeksiyona bağlı kötü koku ve akıntı gibi şikâyetlere neden olabilirler.

Miyom Tanısı Nasıl Konur?

Miyomlar, uzman kadın doğum uzmanları tarafından kolayca tespit edilebilir. Miyomların tanısında jinekolojik muayene ve ultrason bulguları yeterli olmaktadır. Aynı zamanda MR ve tomografi sonuçları değerlendirilirken de miyom bulgularına rastlanabilir. Miyomların tanı ve tedavisi, Kliniğimizde Prof. Dr. Nuray Bozkurt tarafından yapılmaktadır.

Miyom Tedavisi Nasıl Olur?

Miyomlar iyi huylu tümör parçaları olup %0.1 – 0.5 ihtimalle kötü huylu tümöre dönüşürler. Bu nedenle miyom tedavisinde gözlem yeterli olmaktadır. Büyük boyutlu ya da gözlem sürecinde giderek büyüyerek hastaya rahatsızlık verdiği gözlenen miyomlar ise genellikler cerrahi yöntemlerle tedavi edilmektedir. Günümüzde, cerrahi operasyonların gelişerek daha kolay hâle gelmesi miyomların tedavi sürecini de kolaylaştırmaktadır.

Histeroskopi ile miyom tedavisinde hem tanı hem de tedaviyi aynı anda yapmak mümkündür. İnce bir kesiden, yüksek çözünürlüklü histeroskop cihazı ile yapılan detaylı görüntüleme sırasında, başka bir küçük kesiden de tedavi yapılabilir. Oldukça kolay ve acısız bir işlemdir. Benzer şekilde kapalı ameliyat tekniği olan laparoskopi ile de miyomların tedavisi mümkündür. Bu gelişen miyom tedavi yöntemleri nedeniyle miyomların tedavisinde açık cerrahi işleme olan ihtiyaç neredeyse yok denecek kadar azalmıştır.

Miyom Tedavisi Fiyatları

Miyom tedavisi fiyatlarını öğrenmek ve miyomlar hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için kliniğimizi arayabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi